Во стратосферата над Северниот пол се формира нов поларен вител, кој брзо се зајакнува и ќе продолжи да се зајакнува со доаѓањето на зимата.

Како што објаснува порталот Severe Weather Europe, поларниот вител долго време влијае на зимското време во САД, Канада и Европа, особено ако почне да се урива.

Severe Weather Europe наведува дека поларниот вител ја рефлектира силата на стратосферската поларна циркулација. Во зимското време, важно е дали е силно или слабо, бидејќи создава сосема поинаков временски исход на површината.

Како што се приближуваме до есента, поларните региони почнуваат да се ладат бидејќи помалку сончева енергија стигнува до Северниот пол. Но, иако температурите паѓаат во поларните региони, атмосферата на југ е сè уште релативно топла.

Така, постои температурна разлика помеѓу поларните и суптропските области, така што голема циклонска циркулација на низок притисок почнува да се развива низ северната хемисфера. Се протега од површинските слоеви високо во атмосферата. Ова е познато како поларен вител.

Поларниот вител делува како многу голем циклон, покривајќи ја северната хемисфера од северниот пол до пониските географски широчини. Присутен е на сите атмосферски нивоа, од основата нагоре, но може да има различни форми на различни надморски височини.

Поларниот вител не е само една зимска бура или студ што се движи. Тоа е голема циклонска област која ротира низ целата северна хемисфера и може да направи разлика помеѓу многу студена и снежна зима и топла и сува зима. Силен поларен вител обично претставува силна поларна циркулација.

Ова обично го заробува постудениот воздух во поларните региони, создавајќи поблаги услови за поголемиот дел од САД и Европа. Во овие услови, зимата може да биде генерално потопла од нормалното.

Заладувањето над Северниот пол веќе започна. Стратосферското ладење обично започнува во август и силно се зголемува во текот на септември и октомври. Стратосферата го достигнува својот најстуден период во ноември и декември, кога поларниот вител обично е најсилен.

Колку е постудено, поларниот вител може да стане посилен, а Severe Weather Europe истакнува дека тоа се случува бидејќи се „храни“ со разликата во температурата и притисокот меѓу поларните и јужните региони на северната хемисфера, пишува Јутарњи.хр.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.