Во антички Рим имало многу бордели, но во нив не била доволена употребата на стандардните римски монети, како што се Сестерции или и Денарии. Наместо нив, се употребувале жетони, купени во локалите. Тоа што е интересно е што на овие токени често биле насликани експлицитни или непристојни слики и пози.

Вакво нешто се правело за да се избегне употребата на монети со ликот на императорот, затоа што се сметало за крајно непочитување, па дури и богохулење, да се внесе ликот на императорот во бордел. Ваквиот чин би се сметал за понижувачки и навредлив гест кон владетелот, а за тоа следувала строга казна.

На туристичките локации како Херкуланеум и Помпеја, борделите биле особено популарни објекти. Со текот на времето, овие институции ги охрабрувале своите клиенти да користат сопствена форма на валута позната како спринтрија.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.