Ознака: монети
Калеидоскоп 12.02.24 | 20:11

Монети насликани со експлицитни сцени: Борделите во антички Рим си имале своја валута за плаќање на услугите

Во антички Рим имало многу бордели, но во нив не била доволена употребата на стандардните римски монети, како што се Сестерции или и Денарии. Наместо нив, се употребувале...

Балкан 01.12.23 | 08:54

Фалсификуваните евра внесени во Косово се печатени во Македонија

Специјалното обвинителство на Република Косово, по запленувањето на над 85 илјади фалсификувани евра во кованици од по две евра минатиот вторник, соопшти дека фалсификувани...

Балкан 30.11.23 | 10:16

Инает: Платил судска казна со 15.500 ситни пари

Со куфер полн со 15.500 монети од по еден, два, пет и десет центи, млад Кипранец пристигнал во судот во Лимасол за да плати парична казна од 500 евра, објави кипарскиот портал...

Балкан 29.11.23 | 10:59

Во Косово запленети 85.000 евра во монети од по две евра, уапсени шест лица, тројца од Македонија

Специјалното обвинителство на Косово соопшти денеска дека уапсило шест лица, од кои тројца државјани на Македонија и тројца од Косово, осомничени за фалсификување...

Фудбал 20.11.23 | 13:16

Вратите на стадион за мечот со Англија вечерва се отвораат во 18,45 часот, навивачите да не носат чадори, големи торби или ранци, шишиња, запалки, монети

Фудбалската федерација на Македонија попладнево преку соопштение се обрати на навивачите кои ќе бидат присутни на натпреварот со Англија. – Националата арена „Тодор...

Црна хроника 25.07.23 | 10:32

Запленети стари монети со вредност од околу 2.350.000 денари

На 22.07.2023 година, околу 17:00 часот на Меѓународниот Аеродром во Скопје на излез од државата, царинските службеници селектирале за контрола багаж на патник – македонски...

Култура 06.04.22 | 17:38

Охридски археолози пронајдоа стари монети

Завршија едномесечните археолошки истражувања на градскиот Плоштад на четири локации. На последната се пронајдени монети и делови од градби кои датираат од поново...

Балкан 04.02.22 | 11:57

Пленковиќ го претстави дизајнот на хрватските евро-монети, на една од нив и ликот на Тесла

На денешната седница на хрватскиот Националнен совет за еврото беа претставени избраните дизајни од националната страна на хрватските монети на еврото и цент. Кога...