Ознака: Рим
Останати спортови 13.04.21 | 15:46

Федерер се откажа од настап на Мастерсот во Рим

Швајцарскиот тенисер, Роже Федерер, ќе го пропушти големиот турнир на земјени терени, Мастерсот во Рим. Со откажувањето од настап во Рим, Федерер годинава останува на...

Свет 04.01.21 | 09:25

Стотици мртви птици на улиците во Рим, активистите велат дека ја знаат причината за масакрот

Стотици мртви птици лежат на улиците на Рим, по прославата на Новата година, покажуваат видеата кои се споделуваат по социјалните мрежи. Причината позади масовното...

Калеидоскоп 24.12.20 | 08:28

Дрска кражба при безбедносната контрола на аеродромот во Рим: Камерите го снимија крадецот

Безбедносните камери на аеродромот во Рим пред неколку месеци забележаа кражба, за која ретко кој ќе претпостави дека може да се случи среде безбедносната проверка...

Свет 16.11.20 | 15:34

Судир со полицијата, факели и пароли: Граѓани на Рим на протест против карантинските мерки

Противниците на ограничувачките мерки воведени во Италија се судрија со полицијата во Рим барајќи укинување на карантинот. Демонстрантите се судрија со полицијата...

Свет 22.10.20 | 12:37

Од утре во Рим ќе има полициски час

Од утре во главниот град на Италија, Рим ќе се воведе полициски час. Полицискиот час ќе трае од полноќ до пет часот наутро. Оваа општа забрана за движење во ноќните часови...

Македонија 05.10.20 | 14:35

Дали Пендаровски во Рим ќе ги чествува „бугарските Кирил и Методиј“?

Претседателите на Република Македонија и Република Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев, се уште немаат донесено одлука за датум за заедничко чествување на Св....

Останати спортови 22.09.20 | 08:52

Ѓоковиќ по петти пат го освои Рим, следува поход за освојување на Ролан Гарос

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ, е новиот шампион на турнирот во Рим. Тој стигна до петтата титула во „вечниот град“ по победата над Аргентинецот Диего Шварцман со...

Останати спортови 20.09.20 | 21:22

Ѓоковиќ избори десетто финале на мастерсот во Рим

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ ќе игра во финалето на турнирот во Рим откако со 7:5 и 6:3 го елиминира Каспер Руд. Новак имаше проблеми на стартот, но кон крајот...

Останати спортови 19.09.20 | 18:11

Се опорави од шокот во Њујорк: Ѓоковиќ на пат да го освои Мастерсот во Рим

Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ се пласира во полуфиналето на турнирот во италијанската престолнина. Во четвртфиналето, попладнево Србинот го надигра Германецот...

Калеидоскоп 18.07.20 | 22:23

Пронајден споменик стар 19 века, бил украден после 24 часа

Споменик од римско време, од непроценлива вредност, стар 19 векови, само што е пронајден на археолошкиот локалитет Винча, во близината на Белград, украден е за нешто повеќе...

Култура 03.06.20 | 10:16

Прво на термоскенер, па во Колосеум: Отворен за посетители симболот на Рим

Колосеумот, симболот на Рим, е отворен по цели три месеци. На влезот им се мери температурата на посетителите, а влегуваат групи од по 14 лица. Објектот кој е еден од најголемите...

Свет 26.05.20 | 10:42

Казна од 500 евра за фрлање маска и ракавици на улица во Рим

Во Рим се воведени казни до 500 евра за фрлање ракавици и заштитни маски на улица, според наредбата потпишана од градоначалничката на главниот град на Италија, Вирџинија...

Македонија 14.05.20 | 11:55

Пропадна чествувањето со Бугарија: Пендаровски нема да оди во Рим за „Кирил и Методиј“

Претседателот Стево Пендаровски ја откажува посетата на Рим и Ватикан по повод чествувањето на Св. Кирил и Методиј на 24 Мај поради состојбата со Ковид-19, соопштија од...

Свет 27.03.20 | 21:32

Папата на светот му прати порака од празниот плоштад Свети Петар: Пред вирусот сите сме во истиот чамец, сите

На плоштадот Свети Петар во Ватикан денеска папата Франциско го започнал својот “Урби ет орби”, на кој се моли за крај на пандемијата на коронавирусот и им ја дава...

Здравје 27.02.20 | 16:13

Се чекаат резултати од тестови на уште едно лице кое допатувало од Рим

Министерот за здравство Венко Филипче на најавената редовна прес-конференција во 16 часот за случајот коронавирус, кажа дека се вршат тестови на ново лице кое допатувало...

Култура 25.02.20 | 12:59

„Крстна коска“ од Наташа Сарџоска објавена во Италија: Промоции во Рим, Милано и Торино

Стихозбирката „Крстна коска“ од Наташа Сарџоска е објавена во Италија. Книгата ќе биде промовирана на саемите за книга во Милано во април 2020, како и на најголемиот...

Свет 07.02.20 | 19:02

Рим и Мадрид подготвуваат заедничка иницијатива за миграциската политика на ЕУ

Шпанија и Италија сакаат да создадат нов стратешки сојуз што ќе помогне во обликувањето на идната миграциска политика на Европската унија, изјавија денеска министрите...

Култура 24.10.19 | 12:42

Светската критика за „Врба“ на Манчевски: Три приказни мајсторски поврзани

По светската премиера на „Врба“ во режија на Милчо Манчевски на 14. Филмски фестивал во Рим се огласи и светската критика. Едногласни во ставот дека ова е величествен...

Култура 20.10.19 | 13:18

Публиката извикуваше браво и направи круг околу екипата на „Врба“ на светската премиера во Рим

Синоќа, во рамките на Филмскиот фестивал во Рим се случи гала светската премиера на филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски. Премиерната проекција на „Врба“ во...

Култура 19.10.19 | 14:30

Светска премиера на „Врба“ на Милчо Манлевски на Филмскиот фестивал во Рим

Шестиот игран филм на режисерот Милчо Манчевски – „Врба” денеска ќе има светска премиера на третата вечер од 14. Филмски фестивал во Рим, со што ќе биде првиот македонски...