Вчерашниот насилен руски ракетен напад врз Киев им предизвика големи проблеми на лекарите кои беа принудени да работат во моменти кога снема струја во голем дел од градот.

Во Киевскиот институт за срце персоналот беше на сред операција на срце кога снема струја. Биле принудени да ги вклучат генераторите за да можат да продолжат со операцијата од која зависеше животот на пациентот, пренесува Индекс.хр.

Борис Тодуров, директор на болницата, вели дека се спасени сите 190 пациенти на Институтот.

„Неколку часа сме без вода. Се снаоѓаме, но како одминува времето станува сè потешко. Продолжуваме да правиме само итни операции“, објави тој.

Видеото погледнете го на следниов линк.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.