Тим археолози ископа пенис од камен долг 15 сантиметри во средновековната кула Меира во Рија де Виго, Шпанија. Тие веруваат дека мистериозниот артефакт е стар околу 500 години и дека се користел како камен за острење оружје за време на востание во 14 век, пишува „Дејли мејл“.

Вакви предмети можеме да најдеме во најстарата праисторија, но не се вообичаени во средновековниот контекст. Значењето варира во различни култури и зависи од контекстот. Во римско време, таквите предмети ја немаа исклучиво еротската конотација што некои погрешно им ја припишуваат, изјави портпаролот на групата археолози наречена Arbore Arqueológia.

Според Музејот на уметност Метрополитен, низ историјата, фалусните амблеми се наоѓале на широк спектар на предмети, од декоративен мебел до отпечатоци на ѕидовите. Многумина верувале дека симболот делува како заштита од злото, па затоа им обесувале пениси околу вратот на бебињата за среќа.

Фалусот беше предмет на обожување, можеше да се види на светилки, маски, приврзоци, прстени, ѕидови од куќи, балкони, врати… Ја покажува симболичната врска помеѓу мажественоста, насилството и оружјето. Таа е присутна во различни култури до ден денес. Преку подетална анализа на материјалот и трагите на употреба на предметот, утврдивме дека е можно да се користи како камен за острење за острење оружје, објасни портпаролот.

Археолозите продолжуваат со ископувањата на истото место, надевајќи се дека ќе најдат остатоци од средновековен замок.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.