Астролозите велат дека во октомври нè очекуваат шест многу предизвикувачки и опасни денови. Не предупредуваат да се подготвиме за многу турбулентен период во кој ќе има многу промени.

Според астролозите, посебно внимание треба да посветите на овие денови.

22 октомври – спој на Венера и Сонцето

Првиот неповолен ден ќе биде на 22 октомври и ќе биде обележан со предизвикувачки аспект на Венера и Сонцето. Венера и Сонцето ќе започнат битка за влијание, а тоа ќе резултира со драматични промени во расположението. Во такви денови, подобро е да не предизвикувате конфликти и непромислени потези.

Бидете пољубезни на овој ден и не се расправајте со никого, дури и ако сте 100 проценти сигурни дека сте во право.

23 октомври – Венера влегува во Шкорпија

Од 23 октомври до 15 ноември Венера ќе биде во Шкорпија. Овој ден сам по себе ќе биде чуден, бидејќи енергијата на Венера ќе предизвика сомнежи и стравови во нас. Ќе сакаме да бидеме мрзеливи и целата работа и обврски да ги префрлиме на некој друг.

Секако, подобро е да не го правиме тоа, бидејќи на тој начин можеме да направиме проблеми.

25 октомври – делумно затемнување на Сонцето во Шкорпија

На овој ден може да се случат некои работи на љубовно поле со кои ќе мора да се помирите. Не кажувајте им на луѓето за вашите планови и амбиции овој ден. Наспроти позадината на падот на Венера, делумното затемнување ќе биде уште поопасно бидејќи многумина ќе почувствуваат некаква непријатност и внатрешна болка.

28 октомври – Јупитер се враќа во Риби

Јупитер останува во Риби до 19 декември. Инспирацијата и креативноста ќе исчезнат, па многумина ќе сакаат да се откажат од некоја работа што ја започнале. Сепак, не плашете се од препреките на патот и решете ги проблемите што е можно поскоро.

Ова ќе биде главната тајна за одржување на среќата на овој ден.

29 октомври – Меркур влегува во Шкорпија

Скорпијата не е во хармонија со Меркур, па таквата транзиција нема да донесе речиси ништо добро. Потребна е најголема претпазливост при патување и во сообраќај. На овој ден најдобро е да останете дома и да не започнувате ништо ново.

Астролозите нагласуваат дека на овој ден никогаш не треба да трошите пари, особено не на себе.

30 октомври – почеток на ретро фазата на Марс

Поради овој настан, крајот на есента и почетокот на зимата нема да бидат најуспешни за оние кои се фокусирани на брз успех. Марс во слаба ретро позиција значи дека е строго забрането брзање.

На овој ден, многумина од нас ќе ја загубат мотивацијата и волјата за работа и победа. Луѓето ќе бидат расположени, агресивни и не сакаат да прават компромиси. Затоа е важно да бидете особено љубезни на овој ден.

Астролозите веруваат дека на крајот на октомври, поради сите овие негативни настани, многу од нас ќе ја изгубат способноста да дејствуваат според својата совест. Можно е нашите темни страни на карактерот да се обидат да бидат поголеми од нашите убави страни.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.