Ознака: октомври
Астро 28.09.22 | 16:38

Од први октомври за нив почнува подобар живот: Три знаци ќе имаат сè што сакаат

Астролозите истакнуваат дека три хороскопски знаци ќе имаат најмногу шанси да постигнат голем успех и значително да си го подобрат животот. Дознаваме кои се милениците...

Астро 27.09.22 | 15:00

Голем октомвриски хороскоп: Девиците да избегнуваат врска, Рибите ќе имаат избор на претек

Овен Вашата импулсивна природа ќе биде особено истакната во октомври. Тоа значи дека ќе бидете слободни, спонтани и подготвени да се впуштите во љубовни авантури. Сепак,...

Економија 23.12.21 | 09:25

Просечната бруто плата во октомври изнесува 43.557 денари

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во октомври 2021 година, во однос на октомври 2020...

Економија 08.11.21 | 13:22

Пораснале трошоците на живот во октомври

Трошоците на живот во октомври биле зголемени за 0,5 проценти во однос на септември, а за 4,1 процент во споредба со октомври лани. Цените на мало, пак, во октомври биле на...

Астро 04.10.21 | 22:42

На овие знаци им доаѓаат пари во октомври

Познатиот руски астролог Павел Глоба откри кои знаци ќе постигнат огромен успех во областа на финансиите и бизнисот во овој месец. Овен Овенот ќе биде еден од најсреќните...

Астро 21.09.21 | 12:38

Подгответе се за неочекувани пресврти во октомври: Овие знаци ќе се соочат со големи промени

Хороскопот за октомври предвидува големи промени на полето на љубовта за Овен, Лав и Јарец. Овие три знаци треба да се подготват за неочекувани пресврти. Овен Осамениот...

Македонија 17.09.21 | 13:22

Филипче: Од октомври ќе се бара сертификат за две примени вакцини за влез во затворено

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конфренција соопшти дека се планира од октомври за влез во затворени простори ќе треба да се покаже сертификат...

Здравје 20.07.21 | 12:21

Филипче: Не можеме сите да страдаме затоа што некој не се вакцинира, од септември или октомври ќе има рестрикции

Не можеме сите да страдаме затоа што некој не се вакцинира, од септември или октомври најверојатно ќе има рестрикции, изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Според...

Балкан 23.10.20 | 19:46

Во Грција регистрирани 841 случај на корона вирус, од нив 43 на граничните премини

Грција денеска пријави 841 нов случај на коронавирус, додека 10 лица починале како резултат на оваа инфекција. Од вкупниот број заразени 76 се поврзани со познати жаришта,...

Балкан 20.10.20 | 15:03

Драстичен скок: Во Србија 326 новозаразени, а двајца починале

Според последните информации, во Србија се потврдени 326 новозаболени лица, а двајца починале. Биле тестирани 7.242 луѓе. На репсиратор се вклучени 25 лица. Досега во земјата...

Свет 15.10.20 | 13:10

СЗО: Ситуацијата со ковид во Европа „предизвикува голема загриженост“

Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација за Европа во четвртокот нотираше дека ситуацијата на континентот во врска со пандемијата на коронавирусот...

Македонија 10.10.20 | 18:40

Македонија со нов рекорд: 393 заразени од корона вирус за еден ден

Институтот за јавно здравје објави дека во последните 24 часа се регистрирани 393 позитивни на корона вирусот, а починати се четири лица. Во изминатото деноноќие направени...

Македонија 09.10.20 | 17:01

До 30 октомври е рокот за продолжување на правото на студентска стипендија

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, кои ги исполнуваат договорните услови за негово продолжување,...

Македонија 08.10.20 | 11:08

Најголемо зголемување на заразени со Ковид-19 се бележи во возрасните групи од 20-29 години

Последниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 28 септември до 4 октомври бележи зголемување на бројот на новорегистрирани случаи, при што најголемо...

Свет 08.10.20 | 10:56

Русија: Бројот на жртви од Ковид-19 надмина 22 000

Руското Министерство за здравство во четвртокот информираше дека земјата регистрирала 11.493 нови случаи со Ковид-19 и 191 починати како последица на коронавирусот во текот...

Економија 05.10.20 | 13:02

Од полноќ бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

За денар ипол од полноќ поевтинуваат Еуросупер БС – 95 и Еуросупер БС-98, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство поскапуваат за половина денар. Согласно најновата...

Свет 05.10.20 | 10:18

Русија објави најголем број случаи на Ковид-19 од мај досега

Русија регистрираше 10.888 нови дневни случаи на Ковид-19 во понеделникот, со што вкупниот број на пациенти со коронавирус во Русија од почетокот на пандемијата сега изнесува...

Сервиси 05.10.20 | 09:02

Од попладне нестабилно време со пороен дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно и со малку пониски температури. Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец. Попладне и во текот на ноќта на места...

Астро 01.10.20 | 21:06

Парични загуби за Овенот, емотивни предизвици за Девицата: Месечен хороскоп за октомври 2020

Месецот кој штотуку започна носи многу предизвици за секој хороскопски знак Овен Работа: Овој месец можно е да се соочите со финансиски загуби, па поради тоа што ќе имате...

Астро 30.09.20 | 21:13

Пет хороскопски знаци за кои октомври носи животни промени

За овие хороскопски знаци, октомври ќе биде најдобриот месец досега. Овен Овните ќе бидат многу задоволни од промените што им ги носи октомври бидејќи тие веќе не знаеја...