Во мај ќе доминира Дрвената змија, која се карактеризира со духовитост, но во исто време нејзина изразена карактеристика е претпазливоста, што ја покажува во комуникацијата со најблиските пријатели и со членовите на семејството.

За да избегнете проблеми, подобро е да не бидете премногу отворени во мај, ниту да ги прифаќате советите на другите, особено на помалку блиските луѓе. Дрвената змија не се согласува добро со Тигарот и Свињата, па затоа е можна некаква поврзаност меѓу овие знаци следниот месец. Исто така, некои ќе се соочат со проблеми на работа, а некои ќе имаат среќа. Меѓу среќниците се родените во знакот Змеј, Петел и Вол. Мај ќе им овозможи уникатни можности да ја подобрат финансиската состојба.

За родените во знаците Змија и Куче, мај ќе биде најдобриот месец за решавање на некои приватни проблеми и подлабоко испитување, додека Зајак и Коза може да бидат мета на измамници, а станува збор за луѓе кои добро ги познаваат и кои ги мамат. Тие треба да бидат храбри и да ги извадат розовите очила за да ја видат вистинската состојба на работите. Стаорците, Коњите и Мајмуните ќе се истакнат во мај, овие хороскопски знаци ги постигнуваат своите цели, но само доколку се храбри и покажат иницијатива.

Кинеските астролози открија кои денови во мај ќе бидат поволни:

2 мај е одличен ден за патување.

8 мај е време да се обидете да изградите односи со саканите и да ги решите долгогодишните конфликти.

24 мај е денот кога треба да се решат насобраните проблеми.

29 мај е совршен за авантури, не одбивајте интересни понуди.

А еве во кои денови треба да внимавате:

3 мај носи проблеми на работа. Сведете ја комуникацијата со колегите на минимум и не споделувајте тајни со никого.

19 мај не е добар за решавање на финансиските проблеми, одложете ги сите парични трансакции.

31 мај е крајно неповолен ден, најтежок овој месец.

На кој знак во кинескиот зодијак припаѓате според годината на раѓање?

Стаорец 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020

Вол 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021

Тигар 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022

Зајак 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011, 2023

Змеј 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012, 2024

Змија 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013, 2025

Коњ 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014, 2026

Коза 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015, 2027

Мајмун 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016, 2028

Петел 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017, 2029

Куче 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018, 2030

Свиња 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019, 2031.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.