Кинескиот хороскоп е различен од западната астрологија и се верува дека е многу попрецизен. Има 12 знаци, но тие се одредуваат врз основа на годината на раѓање. Секоја година еден знак го започнува својот циклус и целата година, според кинеските астролози, е обележана со неговата симболика.

Сепак, постои верување дека трите знаци на кинескиот хороскоп се исклучително моќни и дека тоа се прелева во сите аспекти на животот, како и кај другите знаци за време на нивното годишно владеење.

ЗМЕЈ

(родени: 1904, 1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012 година)

Родените во знакот на Змејот се предодредени за успех. Се верува дека луѓето родени во овој знак се амбициозни, интелигентни и надарени со ретки таленти, самоуверени и способни да постигнат сè што ќе им падне на ум. Нема никакви пречки на патот кои можат да ги задржат и тие секогаш се движат напред. Вербата во силата и моќта на овој знак е толку силна што многу кинески парови се обидуваат да добијат дете во текот на годината на Змејот за да му обезбедат успешен и добар живот на малечкото.

Тој се смета и за еден од најмоќните во кинеската астрологија. Змејот е симбол на величина, успех, моќ, лидерство, дарежливост и среќа.

ТИГАР

(родени: 1914, 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010 година)

Знакот Тигар во кинескиот хороскоп е исто така исклучително силен знак. Се верува дека луѓето родени за време на владеењето на Тигарот се исклучително храбри, одлучни и авторитативни, без оглед на тоа што прават во животот. Тигрите имаат вродена харизма и шарм и се способни да стекнат големо богатство и да станат многу богати во текот на нивниот живот. Тие се некој чии зборови и мудри совети несомнено се слушаат во семејството.

КОЊ

(родени: 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014 година)

Исклучителната сила на карактерот, лидерството и моќните вештини кои тие се способни да ги совладаат, ги прават луѓето родени во знакот на Коњот почитувани во општеството и семејството.

Тие се вредни работници, горди, имагинативни и силни, па често ги надминуваат очекувањата на луѓето. Родените во знакот на Коњот се познати и по својата љубов и дарежливост, па ги освојуваат и најтврдите срца. Луѓето ги почитуваат и ги сакаат.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.