Навивачите на Реал Мадрид скандираа за Килијан Мбапе и Винисиус за време на денешната парада.

По повод прославата на 36. шпанска титула оваа недела, говор одржа Флорентино Перез. Претседателот на Реал Мадрид праша кој играч треба да го доведе за следната сезона. Како одговор, младите навивачи веднаш рекоа: „Мбапе! Ова го насмеа Перез.

Навивачите активно го поддржаа и крилото Винисиус Жуниор, кој постигна 21 гол и девет асистенции на 36 натпревари оваа сезона.

Додека Бразилецот го држеше својот говор за време на церемонијата, присутните го поздравија скандирајќи: „Златната топка за Винисиус“.

Реал ја обезбеди шампионската титула во Ла Лига и избори финале во Лигата на шампионите каде ќе се соочи со Борусија ДортмундRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.