Пред неколку дена стигна веста дека поранешниот американски претседател и републикански кандидат за нов претседател Доналд Трамп се фрлил во нов бизнис и во нешто што, очигледно, не може да пропадне. Тoj рекламира и продава специјална верзија на Библијата украсена со американското знаме и зборовите „Бог да ги благослови Соединетите Држави“, која содржи и текстови како што се американскиот Устав и Декларацијата за независност.

Новинарот Адам Габат исто така купил еден примерок, го прелистувал и го опишал своето искуство за Гардијан.

Не толку одамна, се чинеше дека Доналд Трамп не ја знае многу добро Библијата. Кога првпат се обиде да ја добие номинацијата на Христијанската републиканска партија, Трамп не можеше да цитира ниту еден стих од Библијата. На почетокот на неговата претседателска кампања во 2016 година тој го нарече домаќинот што се дели за време на светата причест „мала крекерка“. Во следната посета на црквата, додека се обидувал да докаже дека е вистински верник, ставил пари во чинијата за причест. Но, оттогаш времињата многу се сменија“, пишува Габат.

На сите Американци им треба Библија во нивниот дом, а јас имам многу. Тоа е мојата омилена книга“, рече Трамп во март во видеото објавено на неговата социјална мрежа Truth Social. Со гордост ви ја презентирам и охрабрувам да ја купите оваа Библија. Мораме да ја натераме Америка повторно да се моли“.

Во тоа видео, Трамп, кој често продавал разни работи во минатото, цврсто се држи за Библијата „Бог да ги благослови САД“ – „патриотски“ поглед на светиот текст што Трамп сега го продава за 59,99 долари. „Сакам ова да го имаат многу луѓе. Мора да го имате за вашето срце и за вашата душа“, вели Трамп во видеото.

Па, кој сум јас да му одолеам на двапати отповикуваниот, поранешен претседател на кој моментално му се суди за обид за поткуп на поранешна порно ѕвезда за да молчи за нивните средби. Купив Библија.

Но, бизнисот со Доналд Трамп е секогаш опасен. Трамп е познат по откажувањето од деловните зделки: во пресрет на изборите во 2016 година, буквално стотици луѓе, вклучувајќи адвокати, столари и разни мајстори, го обвинија Трамп дека не им плаќал за завршената работа.

За среќа, Библијата, која на крајот чинеше 83,37 долари со сите даноци и испорака, на крајот пристигна. Со нетрпение, го отворив пакувањето и најдов внатре во она што во суштина е фантазија на секој христијански националист: Библија украсена со американски знамиња и ќелави орли, со основачки текстови на САД и стихови од националната химна прошарани со светиот текст.

На предната страна на Библијата е испечатено американското знаме, а на крајот се некои од најважните текстови во историјата на САД: Декларацијата за независност; заклетва за верност; и текстот на „God Bless the USA“ на Ли Гринвуд, песна која продолжува да свири на политичките митинзи на Трамп.

Во Библијата има уште неколку илустрации: Статуата на слободата, нешто што личи на мускет, и зградата на Капитол, која, малку иронично, беше нападната од поддржувачите на Трамп пред три години. На веб-страницата „godblesstheusable“, меѓу најчесто поставуваните прашања е прашањето „Што ако мојата Библија има залепени страници?“

И мојата Библија имаше залепени страници. Но, не грижете се: веб-страницата објаснува дека лепливите страници се вообичаен проблем со новите Библии и го насочува читателот на „видео на YouTube што одлично ја врши работата објаснувајќи како да ја прелистувате вашата нова Библија за прв пат“.

Тоа видео е долго шест минути. Прикажува човек како го распакува она што е објективно поубава Библија од верзијата на Бог да ја благослови САД, а потоа ја прелистува целата книга, страница по страница, и вели: „Одвојувањето на страниците е малку досаден процес“.

Тој беше во право. Библијата на Трамп, која го користи библискиот текст од јавен домен од верзијата на кралот Џејмс, е 1.350 тенки, речиси проѕирни страници и немаше да ја разгледам целата работа. Но, се чини дека сите важни работи се тука: тука е Ное кој очајно ги собира животните во големата арка, Јов чиј живот е уништен од она што значи облог меѓу Бога и ѓаволот, и книгата Левит – од кои голем дел се однесува на правилен начин за жртвување животни (за бик, посипете ја неговата крв околу олтарот и измијте ја неговата утроба пред да го запалите; ако принесувате гулаб, не заборавајте да му ја откинете главата пред да го издувнете).

Но, не треба да плаќате 59,99 долари за таков вид на содржина. Побарајте „бесплатна Библија“ на интернет и ќе ја најдете на стотици места. Но, оваа Библија одобрена од Трамп значи нешто посебно за неговите поддржувачи, вели Кристин Ду Мез, професорка на Универзитетот Калвин, која ги истражува прашањата за полот, религијата и политиката.

„Имам чувство дека повеќето луѓе не ја купуваат оваа Библија за да ја читаат“, вели Ду Мез. „Тие ја купуваат Библијата за да ја имаат и да учествуваат во овој вид заеднички идентитет. Давате 60 долари и велите: „Да, ова е мојот човек и јас сум посветен на тоа, и ова е мојата вера“.

Заедничкиот идентитет е прифаќањето на „митот за христијанска Америка“, вели Ду Мез: „Идејата дека Америка е основана како изразито христијанска нација: протоконзервативна, бела евангелистичка верзија на земјата, која навистина никогаш не постоела. Тоа е таа заедничка визија за митското минато и посветеноста да се врати привидот на тој вид митски поредок во сегашноста.’

По тие првични обиди да се привлечат христијаните, Трамп на крајот беше прифатен од евангелистите кои сочинуваат голем дел од Републиканската партија – истата онаа што силно се залагаше за одвојување на црквата од државата. Всушност, односот на поранешниот претседател со религиозната десница сега е продлабочен до тој степен што Трамп го споредуваат со новиот Месија.

Желбата да се зајакне таа врска ја објаснува одлуката на Трамп да ја промовира Библијата „Бог да ги благослови САД“. Но, има и финансиски аспект. Трамп должи повеќе од 500 милиони долари во пресуди во неговите граѓански тужби. Тој е обвинет за повеќе од 90 кривични дела, во пет различни јурисдикции, а адвокатите чинат пари (освен ако не одлучите да ги платите).

Додека на веб-страницата „Бог да ја благослови Библијата за САД“ се наведува дека Библијата „не е во сопственост, управувана или контролирана од Доналд Џ. Трамп“, таа додава дека проектот „го користи името, сличноста и ликот на Доналд Џ. Трамп под платен лиценца на CIC Ventures LLC“.

Трамп е менаџер, претседател, секретар и благајник на CIC Ventures LLC, според изјавата за финансиско обелоденување поднесена минатата година. Па, тоа е вистинска среќа за Трамп. Иако оваа библиска работа навистина не им се допаѓа на сите.

„Богохулие“ и „одвратно“ – беше пресудата на пасторот Лоран Ливингстон, конзервативен евангелист кој ја води Централната црква во Северна Каролина. Свештеник во Јужна Каролина рече дека Библијата претставува „кршење на заповедите“, додека Рафаел Ворнок, сенатор од Демократската Џорџија и самиот пастор, исто така не е среќен.

„На Библијата не и е потребна поддршката од Доналд Трамп“, изјави Ворнок за Си-Ен-Ен. „И во последната седмица од својот живот, Исус ги избрка лихварите од храмот и оние кои земаа свети работи и ги продаваа на пазарот како евтини мошти.

Не е познато колку од овие „евтини мошти“ се продадени. На почетокот на мај, „Бог да ја благослови библијата на САД“ беше достапна за продажба преку Интернет – за разлика од патиките лиценцирани од Трамп што ги продаде на почетокот на оваа година.

По неуспехот на Трамп стек, Трамп вотка, Трамп хипотека, списание Трамп, разни казина Трамп и таблата Трамп, поранешниот претседател можеби мислеше дека конечно го ставил своето име на победнички производ. Од 59,99 долари за она што е, објективно, прилично лошо печатена, прилично врзана книга, „Бог да ја благослови Библијата на САД“ изгледаше како сигурен облог. Можеби тие адвокати сепак ќе ги добијат своите хонорари“, заклучува Адам Габат од Гардијан.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.