Ознака: библија
Вести 10.05.24 | 13:33

Трамп има нов бизнис -„шитка“ Библии со американско знаме

Пред неколку дена стигна веста дека поранешниот американски претседател и републикански кандидат за нов претседател Доналд Трамп се фрлил во нов бизнис и во нешто...

Сервиси 05.05.24 | 16:39

12 неточни работи во кои верува секој христијанин

Дури и ако не сте ја прочитале од почеток до крај, барем еднаш во животот сте прочитале нешто од Библијата. Но, колку добро ја познаваме Библијата? Од Адам и Ева до апокалипсата,...

Свет 14.07.23 | 21:03

За да се изрази „одредено мислење“: Во Шведска одобрен собир на кој ќе се палат Библијата и еврејската Тора

Шведската полиција одобри собир на кој три лица планираат да запалат по еден примерок од Библијата и Тората пред израелската Амбасада во Стокхолм, а Израел веднаш ја...

Калеидоскоп 19.04.23 | 21:52

Во библиотеката на Ватикан пронајдено скриено поглавје од новиот Завет

Научници во библиотеката на Ватикан пронашле „скриено поглавје“ од библиски текст напишан пред повеќе од 1.500 години. Страницата ги содржи поглавјата 11-12 од Евангелието...

Свет 16.04.23 | 12:14

Шок во ватиканската библиотека: Пронајдено скриено поглавје од новиот Завет

Научниците пронајдоа „скриено поглавје“ од библиски текст напишан пред повеќе од 1.500 години. Страницата ги содржи поглавјата 11-12 од Евангелието по Матеј, кои даваат...

Сервиси 18.02.23 | 12:34

Се обиде да се храни како Исус и според Библијата, почина по 25 дена пост

Пасторот Франциско Барајах почина откако се обидел да пости 40 дена, по примерот наведен во Библијата, имитирајќи го Исус. Бараја (39) воедно и основач на Евангелистичката...

Македонија 08.01.23 | 21:14

Татко и деца запалија протестантски библии за деца иако со благослов на г.г. Стефан

Лица кои се претставуваат како верници на МПЦ-ОА, од Преспанско-пелагониската епархија, повикуваат на палење и палат Библии за деца, само затоа што биле напишани од автори...

Вести 06.10.22 | 16:17

„Со неа ќе ја одлучите својата судбина“: Многумина Христијани ја имаат, но голем број не знаат како да ја користат

Еден православен мислител го вели ова: запомнете дека Светото Евангелие ќе ја реши вашата вечна судбина. Ќе ни биде судено од него и според тоа како се однесувавме со...

Балкан 07.02.22 | 20:12

Со благослов од Синодот пуштена електронската верзија на Библијата на официјалниот сајт на Бугарската патријаршија

Со благослов на Светиот синод на Бугарската православна црква – Бугарска патријаршија (БПЦ-БП) Светото писмо на Стариот и Новиот Завет се достапни на официјалната синодска...