Турската агенција за управување со вонредни состојби (АФАД) соопшти дека земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала вечерва го погодил округот Јенице во провинцијата Чанаккале.

Земјотресот се случил во 21:38 часот по локално време и бил почувствуван во неколку соседни провинции.

Во соопштението на АФАД се наведува дека епицентарот бил регистриран во областа Јенице и на длабочина од 10,44 километри.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.