Кремљ смета дека аудио снимката од разговорот меѓу германските воени претставници објавена во текот на викендот е доказ дека Западот е директно вклучен во конфликтот во Украина, додека германските власти сметаат дека објавувањето на снимката е обид да се „дестабилизира Германија“, пренесува Ал Џезира.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека разговорите меѓу воените претставници за потенцијалната употреба на ракетите Таурус од германско производство од страна на Украина за гаѓање на руски цели „уште еднаш го нагласуваат директното учество на колективниот Запад во конфликтот во Украина“.

Руската државна агенција РИА Новости објави видео од пристигнувањето на германскиот пратеник Александар Граф Ламбсдорф, во Министерството за надворешни работи во Москва, но тој одби да одговори на прашањата на руските новинари.

„Германскиот амбасадор беше повикан во врска со објавениот разговор на германски офицери за Крим“, наведува РИА.

Сепак, Берлин рече дека, спротивно на извештаите на руските државни медиуми, пратеникот не бил поканет на таков состанок.

„Нашиот амбасадор замина на долго планираниот состанок во руското Министерство за надворешни работи во понеделник наутро“, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи.

Содржина на снимката
Снимка од 38-минутната дискусија меѓу германските воени претставници беше објавена доцна во петокот на руските социјални мрежи. После тоа, портпаролот на МНР побара „објаснување од Германија“ на социјалните мрежи.

Официјалните лица разговараа за потенцијалното влијание од користењето на ракетата Таурус. Разговорот вклучуваше употреба на ракети против цели како што е мостот Керч, кој го поврзува руското копно со Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година.

Протекувањето на снимката дојде во време на дебата во Германија за тоа дали да се испорачаат проектилите. Украина се обидува да го зајакне својот арсенал бидејќи залихите на муниција се при крај. Според Ал Џезира, Украина трпи застои на бојното поле по две години војна, додека за американската воена помош сè уште се расправа во Конгресот, а ЕУ се бори да набави доволно оружје за да го испрати во земјата.

Сепак, германскиот канцелар Олаф Шолц, досега одбиваше да ги испрати ракетите, плашејќи се дека тоа ќе доведе до ескалација на конфликтот.

Песков се обиде да го промовира наративот на Кремљ дека руската инвазија на Украина е всушност одбранбена акција против војната предводена од САД против Русија што Западот ја води преку Украина.

„Самата аудио снимка сугерира дека Бундесверот (германските вооружени сили) разговараат суштински и конкретно за плановите за напад на руска територија“, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Тој додаде дека не е јасно дали германските вооружени сили дејствувале самоиницијативно.

„Информативна војна“
Портпаролката на германското Министерство за одбрана потврдила за агенцијата АФП дека министерството смета дека разговорот во дивизијата на воздухопловните сили бил „прислушуван“.

Германскиот канцелар Шолц вети целосна истрага за протекувањето.

Во понеделникот тој ја потврди својата неподготвеност да ги испрати Таурус во Украина.

„Не можете да испорачате оружен систем кој има многу долг дострел, а притоа да не размислувате за тоа како можете да го контролирате истиот. И ако сакате да имате контрола, а тоа е можно само ако се вклучени германски војници, тоа за мене не доаѓа предвид“, рече тој.

Според Ал Џезира, неговата колебливост по ова прашање е извор на несогласувања во неговата трипартиска коалиција и расправија со германската конзервативна опозиција.

Германскиот министер за одбрана во неделата изјави дека Русија води „информативна војна“ чија цел е да создаде поделби во Германија.

„Инцидентот е многу повеќе од прислушување и објавување разговори. Тоа е дел од информативната војна што Путин ја води. Тоа е хибриден дезинформациски напад. Се работи за поделба. Станува збор за поткопување на нашето единство“, рече во неделата министерот за одбрана, Борис Писториус.

Кремљ постојано ги негираше обвинувањата за ширење лажни информации кога беше соочуван со такви обвинувања од други земји.

Во коментарите, Писториус рече дека додека германските офицери разговарале за сценарија за употреба на ракетите Таурус, тоа не значи дека е дадено зелено светло за испорака на оружје во Украина, пренесе рускиот државен медиум ТАСС.

„Мислам дека службениците го направија она за што беа таму. Тие размислуваат за различни сценарија, без да планираат ништо и да не оставаат простор за никаков сомнеж. „Ниту јас, ниту канцеларката не дадовме зелено светло за користење на Бикот“, изјави Писториус на новинарите.

Тој рече дека „нивна работа како лидери“ е да размислуваат за можните сценарија.

Германија е меѓу земјите на НАТО кои и доставија оружје на Украина, вклучително и тенкови. Русија го обвинува, како што го нарекува, „колективниот Запад“ дека ја користи Украина за да води војна против неа, додека НАТО вели дека му помага на Киев да се одбрани од агресорската војна.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.