Амбасадата на Украина во Македонија го достави интегралното обраќање на Володимир Зеленски, Претседателот на Украина, кое го пренесуваме во целост.

Сè уште треба да се бориме и да му нанесеме максимална штета на непријателот во сите области на одбраната – обраќање на Претседателот на Украина

Мудар народе на силна земја!

Заврши 17-тиот ден од војната. Војни за правото да се биде слободен. За правото да живееме на нашата земја онака како што ние Украинците го сакаме тоа. А не како што е измислено за нас и против нас. Против нашата природа. Против нашиот карактер.

Руските окупатори не можат да не освојат. Тие немаат таква сила. Нема таков дух. Тие се засноваат само на насилство. Само на терор. Само на оружје, кое го имаат многу. Но, окупаторите немаат природна основа за нормален живот. За да можат луѓето да чувствуваат среќа. И да сонуваат. Тие се органски неспособни да го направат животот нормален! Каде и да дојде Русија во туѓа земја, соништата се невозможни.

Само многу тешка борба за опстанок.

Како резултат на нападот на нашата земја, Украина, руското раководство всушност ја претвора својата држава во аналог на таканаречените „ДНР“ и „ЛНР“. На голема изолирана од целиот свет зона. Каде што ќе владее сиромаштијата. Каде што се ќе се одредува само со насилство. И од каде ќе бегаат луѓето. Штом можат. Кој може.

Погледнете сега кој ја напушта Русија. Кој го изнесува својот бизнис. Тоа се професионалци кои можат да се справат со глобалниот пазар. Тоа се ИТ луѓе кои не сакаат да живеат во област каде што воопшто нема слобода. Тоа се бизнисмени кои чувствуваат дека се ќе им биде одземено кога раководството ќе посака. Тоа се уметници кои знаат дека креативноста на територија на која човечкиот живот е безвреден е исто така безвредна.

Русија губи мозоци. Губи таленти. Губи пари.

Но, ако ова се случува со Русија, тогаш што ги чека таканаречените „ДНР“ и „ЛНР“? На нивните аналоги? Само целосна деградација.

Окупаторите на територијата на Херсонската област се обидуваат да го повторат тажното искуство од формирањето на псевдорепублики. Локалните лидери ги уценуваат, вршат притисок врз пратениците. Бараат кого да поткупат за да ја организираат таканаречената „ХНР“. „ХНР“ Исто мртвороденче како „ДНР“ и „ЛНР“. За да организираат некакви „комисии“ против легитимната власт на нашата земја. И тоа против волјата на народот кој секојдневно излегува на протести. И кој ја сака Украина. Јас сум им благодарен.

Сакам да им порачам на некои активисти и активистки на кои им недостасуваше гадење да одбијат да разговараат со окупаторите… Сакам да кажам: ако некој од нив одеднаш биде примамен од предлозите на окупаторите… Вие си ја потпишувате својата казна.

Казната да го следите чекорот на повеќе од 12.000 окупатори кои не успеаја навреме да разберат зошто не треба да се посегнува по Украина.

Се одржа итен состанок на Херсонскиот регионален совет. 44 пратеници ја утврдија одлуката дека Херсонската област е Украина и на ниту една псевдорепублика ѝ нема место таму.

Украина ќе го издржи тестот. Ни треба време, потребна ни е сила да ја скршиме воената машина што дојде на нашата земја.

Нема да ја потценам заканата. И нема да преувеличувам со постигнувањата. Ние сме чесни луѓе, а не Министерството за одбрана на Русија, кое ги лаже сите – милиони свои граѓани, па дури и шефот на Руската Федерација. Затоа, искрено велам: сè уште треба да издржиме. Сè уште треба да се бориме. Секој ден и секоја ноќ да бараме начини да предизвикаме максимална штета на непријателот. Во сите области на одбраната. Во близина на Житомир и Киев, во близина на Чернигив и Суми, во близина на Харкив и Луганск, во близина на Доњецк и Мариупол, на југот на земјата и на дипломатскиот фронт на нашата држава.

Имајќи таква тактика и имајќи доверба во нашите сили, ќе си дојдеме на своето.

Ќе дојдеме во Мелитопол и Геническ. Каде и да е нашата земја. И нека знаат окупаторите, нека знаат сите соработници што ќе ги најдат дека Украина нема да им прости. На никој. Ништо.

Украина нема да заборави. Украина ќе ги најде и ќе ги изнесе пред лицето на правдата. Секој. Така, како што ќе биде можно.

Сите хуманитарни коридори, патем, што беа договорени, функционираа. Успесно се евакуирани 12.729 лица. Хуманитарниот товар за Мариупол треба да биде утре попладне. Поради сложеноста на рутата мораше да преноќи во Бердјанск.

Постојано – во секоја прилика – им повторувам на нашите пријатели и партнери во странство дека треба да направат повеќе за нашата држава. За Украина. За луѓето – за Украинците. Затоа што ова не е само за Украина. Ова е за сите вас во Европа.

Злото што намерно бомбардира мирни градови … Злото што гранатира дури и амбулантни возила и разнесува болници нема да може да запре во една земја. Ако има сила да оди понатаму.

Ова го кажаа, на многу важна акција за поддршка на нашиот народ, која се организираше во Европа, повеќе од сто илјади луѓе на плоштадите во Италија и другите земји на континентот се собраа на митинг за нас, за Украина и против руската агресија.

Милиони луѓе го слушнаа мојот апел дури подоцна, благодарение на емитувањата и снимките.

Сега ја имаме најголемата поддршка во историјата на Украина за нашите аспирации и нашата независност.

Можете да направите анкета на јавното мислење во која било земја и ќе видиме дека Украина е меѓу лидерите меѓу оние кон кои се сочувствуваат и кои ги поддржуваат.

А Русија не е само меѓу непријателите. А дури и поголем непријател, поголемо зло од Северна Кореја. Така мислат Американците, на пример. Обични луѓе во сите американски држави. Како и обичните луѓе во сите европски земји.

И јас сум им благодарен за оваа извонредна поддршка. Благодарен сум им за разбирањето на нашата борба. Затоа што нас нè обединува еден сон – да живееме слободно на нашата земја. И ние имаме право на она што секој го има во слободниот свет – на безбедно небо, како и на сопствена земја.

Почитувани Украинци! Почитувани Украинки!

Наши херои!

Светот отсекогаш ги сакал оние кои се борат против злото.

Токму нашиот отпор, храброста на сиот наш народ го инспирираше светот. Милиони луѓе во различни земји. Што пред 17 дена можеби немаше да почувствуваат што на сите им е заедничко. Што имаме сите. И сега тоа е очигледно: мир, слобода, љубов кон своите деца. Децата за кои се бориме за да имаат иднина.

Потпишав два важни указа.

За наградување на 106 војници на Вооружените Сили на Украина кои храбро се докажаа во битките за независност на Украина со државни награди на Украина. 17 од нив, за жал, се постхумни. Но, тие се херои.

И указот за доделување на титулата Херој на Украина со доделување на орденот „Златна ѕвезда“:

На постариот наредник Васич Сергиј Викторович. Постхумно. Тој храбро ги бранеше нашите позиции во Кијивската област. Уништи опрема на непријателот и значителна количина на непријателска жива сила.

На постариот војник Пархомук Виталиј Василевич. Постхумно. При контранападот на непријателот кај градот Макарив му нанел значителни загуби на непријателот и херојски загинал бранејќи ги своите браќа по оружје.

На војникот Мрочка Константин Василевич. Постхумно. Храбро се борел со непријателските сили кои преовладувале. Благодарение на неговите ефективни акции, окупаторите претрпеа болни загуби.

На војникот Свинчук Олег Анатолиевич. Постхумно. Тој херојски ја изврши својата должност во битката против непријателските сили кои преовладуваа. До последно им помагаше на колегите.

На наредникот Ханин Андриј Павлович. Постхумно. Бранејќи ја Волноваха, во Доњецката област, тој уништи тенк на непријателот и околу 10 непријатели. Во текот на битката, кога беше ранет, им помагаше на ранетите колеги и ја извршуваше својата должност до последно.

На наредникот Дерусова Ина Миколајивна. Постхумно. Од 24 февруари, високиот борбен лекар извршуваше задачи во градот Охтирка, во Сумската област. Спаси повеќе од 10 војници, ризикувајќи го сопствениот живот. Таа загина од артилериски оган од руските војници, помагајќи им на ранетите војници. Прва жена – Херој на Украина, која постхумно ја доби оваа титула.

Вечен спомен на сите што ги дадоа животите за Украина!

Доделена титула Херој на Украина со доделување орден на „Златна ѕвезда“:

На постариот поручник Гуцул Володимир Олександрович. Благодарение на неговите херојски дејствија во Херсонската област успешно се уништени 25 единици непријателска техника и околу 300 окупатори.

На постариот поручник Чорниј Володимир Володимирович. Благодарение на неговите вешти дејствија во одбраната на Волноваха во Доњецката област, беа убиени околу 50 непријатели, уништен е тенк Т-72, а петмина окупатори беа заробени.

Слава на сите херои!

Слава на Украина!Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.