Ознака: обраќање
Македонија 22.07.22 | 16:02

Николоски: Владата на СДСМ прифати негирање на македонскиот јазик, македонската историја и култура

Во март 2020 година Бугарија стави вето и никој не може да ме убеди дека беше без координација. Само што се појави нова методологија имаше вето од нова држава, посочи потпретседателот...

Македонија 21.07.22 | 16:48

Николоски ќе се обрати на летниот камп „Балвањос“ во Трансилванија

На покана на Фондација за малцинства „Pro Minoritate“ потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски ќе има свое обраќање на најголемиот летен камп во Европа „Балвањос,...

Македонија 14.07.22 | 09:18

Ковачевски со обраќање на пленарна седница во Собранието

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска ќе има свое обраќање на 81-та пленарна седница на Собранието, на чиј што дневен ред е точката „Информација за содржината на Предлог...

Македонија 15.05.22 | 14:40

Ковачки со обраќање до поранешните и сегашните припадници на АРМ

Драган Ковачки им се обрати на сите припадници на АРМ, сегашни, но и поранешни. Неговото обраќање го пренесуваме во целост: За поранешните и сегашните припадници на АРМ: На...

Македонија 05.04.22 | 15:11

Пендаровски се обрати на панел-дискусијата „Млади и аерозагадување“: Многумина се свесни за загадувањето, но немаат волја ниту финансиски услови да направат промена

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на панел дискусијата „Млади и аерозагадување“, што во организација на Здружението на студенти по медицина се одржа во...

Свет 13.03.22 | 12:32

Зеленски: И ние имаме право на она што секој го има во слободниот свет – на безбедно небо и на сопствена земја

Амбасадата на Украина во Македонија го достави интегралното обраќање на Володимир Зеленски, Претседателот на Украина, кое го пренесуваме во целост. Сè уште треба да...

Свет 03.03.22 | 18:08

Макрон вечерва ќе има обраќање пред нацијата, ќе ја објави својата кандидатура за втор мандат

Францускиот претседател во заминување, Емануел Mакрон, вечерва се очекува преку видео обраќање на социјалните мрежи и писмо во регионалниот печат, да ја објави својата...

Свет 24.02.22 | 11:20

Премиерот на Велика Британија ќе и се обрати на нацијата поради руската инвазија врз Украина

Британскиот премиер Борис Џонсон ќе има обраќање до нацијата претпладнево поради руската инвазија врз Украина и ќе се обрати во парламентот попладне, соопшти неговиот...

Свет 22.02.22 | 20:04

Следете во живо: Бајден ќе се обрати до нацијата

Наскоро се очекува обраќање на американскиот претседател Џо Бајден. Се очекува тој да објави какви точно санкции ќе воведат САД кон Русија како одговор на признавањето...

Свет 22.02.22 | 19:14

Путин: По што е ова поразлично од Косово

Рускиот претседател Владимир Путин се обрати кон нацијата коментирајќи ја актуелната ситуација со Украина. Тој посочи дека Договорот од Минск повеќе не постои и дека...

Македонија 22.12.21 | 13:29

Мисајловски: Обраќањето на претседателот Пендаровски беше предвидливо, невпечатливо и без изненадувања

Обраќањето на претседателот Пендаровски беше предвидливо, невпечатливо и без изненадувања. Тој не успеа суштински да се отргне од сенката на Заев и политичкото блато...

Македонија 22.12.21 | 13:13

Луѓето ни бегаат во држави каде има неселективна правда, порача Пендаровски

Со неселективноста на правдата, според него, ќе се надмине општествената апатија и разочарување особено меѓу младите кои не веруваат дека во оваа држава може да има...

Македонија 20.12.21 | 18:55

Вас од дома нема да ве гласат, не па други: Познатиот битолски кардиолог распали по СДСМ и Ковачевски

Далеку сте од Европа, не ја ни спомнувајте, му порача на власта познатиот кардиолог од клиничката болница во Битола Боби Трајковски, кој со видео обраќање распали по...

Македонија 23.10.21 | 17:52

Следете во живо: Обраќање на Христијан Мицкоски по повод 23 Октомври, Денот на Македонската револуционерна борба

Во Долни Сарај, Охрид денеска со почеток во 18 часот, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р Христијан Мицкоски, ќе има свое обраќање по повод празникот 23-ти Октомври, Денот...

Македонија 08.09.21 | 19:51

Пендаровски: Независноста не ни е подарена од никого, туку е дело на многу генерации водени од идеалот за слободна и своја држава

На церемонијата по повод одбележувањето на 30 години независна Македонија свое обраќање има претседателот Стево Пендаровски. Во продолжение го пренесуваме интегрално...

Македонија 29.06.21 | 23:05

Џафери во Европскиот парламент се обраќа на албански јазик

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери пред Комитетот за надворешни работи, во рамки на Самитот „Европски парламент – Западен Балкан“ зборуваше на...

Македонија 27.12.20 | 11:18

Заев: Да празнуваме одговорно и да ги поддржиме сите кои се на првата борбена линија против КОВИД-19

Претседателот на Владата на Република  Македонија, Зоран Заев денеска преку видео обраќање испрати порака до граѓаните одговорно да ги прослават претстојните празници. Заев...

Свет 17.12.20 | 11:35

Годишно обраќање на рускиот претседател, Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин денеска се обраќа на големата прес-конференција, која традиционално ја одржува на крајот на секоја година. Сепак, оваа година, поради...

Македонија 16.12.20 | 08:53

Пендаровски денес ќе има годишно обраќање во Собранието

За денес во Собранието на Република Македонија се закажани две пленарни седници. На седницата од 12 часот претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски ќе...

Македонија 15.12.20 | 20:23

Скандал е што Заев вчера кажува едно, а денес сосема друго, вчера рече дека ќе свика лидерска средба, а денес го промени мислењето

Менувањето на ставови на Заев за оддржување лидерска средба создава несигурност и проблеми кај граѓаните, неговите навреди и лаги кон мене ќе доаѓаат од човек амнестиран...