Претседателот на Израел, Исак Херцог ќе има обраќање до нацијата во 19:30 часот. по локално време, соопштија од неговиот кабинет.

Во 19 часот треба да зборува и поранешниот министер за одбрана на Израел и опозиционер Бени Ганц.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху разговараше денеска со европски лидери и со американскиот претседател Џо Бајден. Нетанјаху денеска разговараше со украинскиот претседател Зеленски, германскиот канцелар Шолц, италијанската премиерка Џорџа Мелони и британскиот премиер Риши Сунак.

Нетанјаху рече дека лидерите со кои разговарал изразиле целосна поддршка за Израел да се брани онолку долго колку што е потребно.

Нетанјаху денеска повторно разговараше со Бајден, јавија израелските медиуми.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.