Ознака: претседател
Фудбал 26.09.23 | 22:39

Убиен претседател на фудбалски клуб затоа што изгубиле

Колумбискиот фудбалски второлигаш Тигрес соопшти денеска дека клупскиот претседател Едгар Паез е убиен во Богота, откако клубот загуби во саботата од Атлетико (2-3)...

Сервиси 08.08.23 | 12:22

Претставник од Кабинетот на Претседателот оддаде почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Заменик-генералниот секретар на Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Тоше Зафиров, по повод 22-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти...

Македонија 05.08.23 | 17:49

Новинарката што се скара со Бектеши физички го нападна претседателот на независниот полициски синдикат за време на прес конференција

За време на пресот што го одржа независниот синдикат на геријатрија пред министерството за информатичко општество и администрација се случи физички напад врз претседателот...

Свет 08.07.23 | 15:06

Летонија го доби првиот геј претседател

Едгарс Ринкевичс денеска во Рига положи заклетва како претседател на Летонија. Тој од 2011 година ја извршуваше функцијата министер за надворешни работи. Со тоа Летонија...

Свет 24.06.23 | 11:29

Герашченко: Русија наскоро ќе има нов претседател

Украинскиот советник за внатрешни работи, Антон Герашченко, во врска со ноќешниот бунт на групата „Вагнер“ против руското раководството, денеска на каналот Телеграм...

Балкан 21.06.23 | 10:59

Претседателот на Куба во посета на Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ со почести го пречека својот кубански колега Мигел Дијаз-Канел Бермудез. Церемонијата на пречек на кубанскиот претседател Мигел...

Македонија 11.06.23 | 10:58

Средношколците денес избираат нов претседател

Сојузот на средношколци на Македонија (ССРМ) денеска ќе го одржи Третиот конгрес на кој делегатите ќе избираат нов Извршен одбор и нов претседател на Сојузот, поради...

Македонија 04.05.23 | 17:37

Наместо колективна оставка, Судскиот совет со 8 гласа „за“ го избра Сашко Георгиев за претседател

Судскиот совет попладнево на итна седница со осум гласа „за” и четири „против” го избра судијата Сашко Георгиев за нов претседател. Седницата ја водеше заменикот...

Кошарка 29.03.23 | 14:07

Пето Антиќ реизбран на функцијата претседател на КФМ, само еден делегат гласаше „против“

Досегашниот претседател на Македонската кошаркарска федерација Перо Антиќ, и следните четири години ќе ја извршуваа оваа функција. На денешното Изборно собрание на...

Свет 05.02.23 | 11:58

До последниот ден живееше во егзил во Дубаи: Почина Первез Мушараф, поранешен пакистански претседател

Поранешниот претседател на Пакистан, генерал Первез Мушараф, почина по долго боледување на 80-годишна возраст во болница во Дубаи, каде што живееше во егзил од 2016 година. Пакистанската...

Свет 28.01.23 | 18:30

Генералот Петр Павел победи на претседателските избори во Чешка

Премиерот Петр Фијала му честиташе на Петр Павел за обезбедената победа на претседателските избори во Чешка. По резултатите од пребројани гласови од 96,9 отсто од избирачките...

Свет 28.01.23 | 16:53

На претседателските избори во Чешка води генералот Петр Павел

Во вториот круг директни избори за нов претседател на Чешка води пензионираниот генерал, поранешен шеф на Воениот комитет на НАТО, Петр Павел. По пребројувањето на гласовите...

Свет 27.11.22 | 10:54

Владее од 1979 година и нема намера да се повлече: Претседателот со најдолг стаж во светот повторно избран

Претседателот на Екваторијална Гвинеја, Теодоро Обианг Нгуема Мбасого е реизбран на функцијата со 95 отсто од гласовите на изборите одржани на 20 ноември. Неговиот син...

Свет 22.11.22 | 10:53

На претседателот на Бразил му оперирале преканцерогени полипи на гласните жици

Бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва денеска е пуштен од болница, откако му беше направена операција за отстранување на потенцијално преканцерозните...

Свет 07.11.22 | 09:31

Претседателот на Јужна Кореја се извини поради трагедијата на Ноќта на вештерките

Јужнокорејскиот претседател Џун Сук-Јол денеска им се извини на граѓаните за трагичната несреќа за време на Ноќта на вештерките во Сеул, во која загинаа 156 лица. Британските...

Балкан 21.10.22 | 15:54

Вежди Рашидов од петти обид избран за претседател на Народното собрание на Бугарија

По петте неуспешни обиди во изминатите три дена, бугарските пратеници денеска го избраа Вежди Рашидов за претседател на 48. Народно собрание на Бугарија. БНР јави дека...

Свет 08.08.22 | 09:01

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Густаво Петро ќе стане денес првиот колумбиски левичарски претседател, кого гласачите го избраа со надеж дека ќе спроведе амбициозни општествени и економски реформи...

Балкан 24.07.22 | 22:37

Бајрам Бегај положи заклетва и ја презеде функцијата претседател на Албанија

Со давањето свечена заклетва, Бајрам Бегај и официјално ја презеде функцијата претседател на Албанија, на која ќе остане во наредните пет години. По интонирањето на...

Свет 14.07.22 | 17:51

Претседателот на Шри Ланка поднесе оставка преку меил

Претседателот на Шри Ланка, Готабаја Раџапакса му испрати меил на Парламентот, каде поднесува оставка од претседателската функција. Тој и неговата сопруга вчера побегнаа...

Македонија 14.05.22 | 15:23

Кој ќе го замени Тито: Кристијан Трајковски поднесе кандидатура за претседател на НСДП

Денес се одржува седмата седница на Централниот одбор на НСДП. На Дневен ред на седницата ќе бидат повеќе точки во врска подготовките на Петтиот Конгрес на партијата,...