Генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Јенс Столтенберг, во 18 часот ќе одржи непланирана, односно вонредна прес-конференција.

Во моментов актуелно е потпишувањето на рускиот претседател Владимир Путин на указите за припојување на четирите украински реони кон Русија, како и истекувањето на природен гас на четири места на гасоводите Северен ток 1 и Северен ток 2.

Засега се уште не е позната причината за вонредното обраќање за шефот на НАТО.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.