Уште еден грозоморен напад од Русија врз цивили, сега хуманитарен конвој што носи витална помош за луѓето кои живеат во невладините контролирани подрачја на Запорожје, напиша на Твитер, високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската Унија (ЕУ), Жозеп Борел.

„ЕУ најостро го осудува овој ужасен напад. Ќе бараме одговорност за нападот”, нагласи Борел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.