Ознака: јенс столтенберг
Свет 30.06.20 | 13:56

НАТО: Кина не ги споделува нашите вредности

Законот за национална безбедност на Кина ја поткопува автономијата на Хонг Конг и го крши владеењето на правото, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс...

Свет 17.06.20 | 18:42

Шефот на НАТО ја повика Кина да се приклучи на глобалната контрола на оружјето

Кина треба да учествува во глобалната контрола на оружјето, рече во средата генералниот секретар на Северно Атлантската Организација, Јенс Столтенберг, коментирајќи...

Свет 16.06.20 | 12:55

Столтенберг ја најави утрешната средба на министри за одбрана од НАТО

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг одржа онлајн прес-конференција пред виртуелната средба на министрите за одбрана од Алијансата на 17 и 18 јуни. Тој посочи...

Македонија 20.03.20 | 15:41

Столтенберг до Спасовски: Следната недела протоколот за членство во НАТО ќе биде предаден во Вашингтон

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбер испратил известување до македонските власти дека сите земји сојузнички во НАТО завршиле со ратификацијата на протоколот...

Македонија 04.03.20 | 20:18

Столтенберг: Македонија ќе стане членка на НАТО за неколку недели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција со претседателот Зоран Милановиќ денеска во Загреб објави дека Македонија ќе стане членка на Северноатлантската...

Свет 11.02.20 | 12:18

Столтенберг: Членот 5 од НАТО повелбата ќе се применува без разлика на законот за одбрана

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали неусвојувањето на нов закон за одбрана го става во опасност членот пет...

Свет 21.01.20 | 21:16

Столтенберг повика на засилување на операциите во Ирак

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата мора да ги засили своите воени операции за обука во Ирак за да се обезбеди нејзините членки...

Свет 10.01.20 | 18:20

Столтенберг од име на НАТО го повика Иран да соработува за паднатиот авион

Иранските воздушни одбранбени сили можеле да го соборат украинскиот патнички авион кој во средата се урна во близина на Техеран, изјави денеска генералниот секретар...

Свет 09.01.20 | 16:40

Столтенберг: Ситуацијата на Блискиот исток останува несигурна

Барањето на американскиот претседател Доналд Трамп за зголемено присуство на НАТО на Блискиот исток не е изненадувачко, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата,...

Македонија 04.12.19 | 15:25

Столтенберг го поздрави учеството на македонската делегација на денешниот Самит

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го поздрави учеството на македонската делегација на денешниот Самит на Алијансата во Лондон и порача дека членството...

Свет 03.12.19 | 10:35

Столтенберг: Ќе одговориме на секој напад, испраќаме сигнал до Русија

НАТО ќе одговори на секој напад на Полска или балтичките земји, порача генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. Преку присуство на силите на НАТО во Полска...

Свет 21.11.19 | 10:41

Столтенберг се пофали: Буџетот на НАТО е 20 пати поголем од рускиот

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека заедничкиот буџет на НАТО е 20 пати поголем од рускиот, пренесоа руските медиуми. -Кога зборуваме за бројки,...

Свет 21.11.19 | 10:38

Столтенберг: НАТО има 20 пати поголем буџет од Русија

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека заедничкиот буџет на НАТО е 20 пати поголем од рускиот, пренесоа руските медиуми. Кога зборуваме за бројки,...

Свет 19.11.19 | 15:50

Столтенберг во Париз ќе разговара со Макрон за „мозочната смрт на НАТО“

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг следната недела во Париз ќе се сретне со Емануел Макрон за што „подобро да ги разбере“ критиките на францускиот претседател...

Македонија 16.11.19 | 11:26

Столтенберг: Mакедонија мора да има 5Г мрежа за влез во НАТО

Државите кои се приклучуваат кон НАТО, како Македонија, мора да имаат безбеден начин на комуникација – изјави Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, во интервју...

Македонија 15.11.19 | 22:40

Столтенберг: Новите членки како Македонија мора да имаат безбеден начин на комуникација

Државите кои се приклучуваат кон НАТО, како Македонија, мора да имаат безбеден начин на комуникација, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во...

Свет 15.11.19 | 12:58

Столтенберг: Членките на НАТО мора да обезбедат сигурен начин на комуникација

Тие треба да исполнат одредени барања кога станува збор за цивилната инфраструктура и телекомуникациите, како што е 5Г технологијата, вели Столтенберг. Земјите членки...

Македонија 23.10.19 | 18:34

Столтенберг без коментар за блокадата на ЕУ за Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој од утре ќе биде домаќин на министерскиот состанок за одбрана на Алијансата, не сакаше да ја коментира француската...

Македонија 21.10.19 | 12:22

Столтенберг: Процесот на ратификација на протоколот за НАТО е на добар пат

„Добар телефонски повик со Зоран Заев да ја реафирмираат посветеноста на Северна Македонија во НАТО.“ – пишува Столтенбер. Процесот на ратификација е на добар пат...

Балкан 09.10.19 | 09:57

Столтенберг во Атина на средби со Мицотакис и Павлопулос

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг утре ќе ја посети Атина и во попладневните часови ќе се сретне со претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос и грчкиот...