Ознака: јенс столтенберг
Свет 25.01.23 | 10:38

Столтенберг бара и Македонија да го зголеми воениот буџет повеќе од два посто од БДП

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг очекува членките на Алијансата наскоро да ја зголемат својата воена потрошувачка над целта од два проценти од бруто домашниот...

Свет 24.01.23 | 11:24

Столтенберг: Мора да обезбедиме потешки и понапредни системи за Украина, ќе најдеме решение за испорака на тенкови

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изрази уверување дека Алијансата наскоро ќе најде решение за испорака на борбени тенкови на Украина. Во овој клучен момент...

Свет 10.01.23 | 13:11

НАТО и ЕУ ветија зајакнување на поддршката за Украина

НАТО и ЕУ денеска ветија дека ќе ја зајакнат својата поддршка за Украина во борбата против руската инвазија и ќе ја зајакнат соработката меѓу Европа и Алијансата предводена...

Свет 08.01.23 | 20:25

Кристерсон: Турција има барања кои Шведска не може и не сака да ги исполни

Шведскиот премиер Улф Кристерсон денеска изјави дека Турција, која од мај го блокира влезот на Шведска и Финска во НАТО, има барања кои Стокхолм не може и не сака да ги...

Свет 01.01.23 | 19:25

Столтенберг: Русија не попушта, Западот мора да даде долгорочна поддршка на Украина

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека западните земји мора да бидат подготвени да дадат долгорочна поддршка на Украина, бидејќи Русија...

Свет 30.12.22 | 11:21

Столтенберг ги повика сојузниците од НАТО да и достават повеќе оружје на Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика земјите-членки на Алијансата да и достават повеќе оружје на Украина, јави ДПА. Ги повикувам сојузниците да направат...

Свет 29.11.22 | 13:10

Столтенберг: Министрите треба да потврдат дека вратите на НАТО се отворени за нови членки

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во Букурешт изјави дека очекува шефовите на дипломатиите на членките на Алијансата на денешната средба да потврдат дека...

Свет 21.11.22 | 08:42

Столтенберг: Шведска и Финска мораат да ги заострат законите против тероризмот доколку сакаат во Алијансата

Шведска и Финска треба да ги заострат своите антитерористички закони и да ја зголемат соработката со НАТО, вклучително и со Турција, за борба против тероризмот и терористичките...

Свет 10.11.22 | 15:02

Столтенберг: Русија е под голем притисок во Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Русија е под голем притисок во Украина откако Москва нареди повлекување на војниците од јужниот град...

Свет 20.10.22 | 11:58

НАТО: Ќе реагираме ако Русија изврши притисок врз Шведска и Финска пред да влезат во Алијансата

Сојузниците во НАТО ќе реагираат доколку Русија се обиде да изврши каков било притисок врз Шведска или Финска пред тие да станат полноправни членки на алијансата, изјави...

Свет 20.10.22 | 11:02

Столтенберг: Имаме податоци кои покажуваат дека Иран ѝ доставува дронови на Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на прес-конференција со шведскиот премиер Улф Кристерсон во седиштето на Алијансата во Брисел, изјави дека сите податоци...

Свет 19.10.22 | 22:48

Столтенберг: Нема да дозволиме Русија да нѐ уценува

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика земјите-членки да дадат уште поголема воена помош за Украина. Во емисијата Конфликтна зона на ДВ оценува и дека...

Свет 13.10.22 | 18:06

Столтенберг: Ако Русија искористи нуклеарно оружје значи дека се преминува важна граница

Генералниот секретар на НАТО предупреди дека употреба на било каков вид на нуклеарно оружје од страна на Русија ќе предизвика сериозни последици, но не можеше да даде...

Свет 11.10.22 | 21:38

НАТО: Путин пропаѓа во Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека рускиот претседател Владимир Путин не успева во војната во Украина. „Путин почна и мора да ја заврши војната...

Свет 10.10.22 | 14:40

Столтенберг ги осуди „ужасните и неселективни“ руски напади во Украина

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги осуди, како што ги нарече, „ужасните и неселективни“ ракетни напади на Русија врз цивилни мети во Украина. Столтенберг...

Свет 01.10.22 | 13:17

Путин го прекина обраќањето на шефот на НАТО: Сите останаа шокирани кога се појави рускиот лидер

Преносот на вонредната медиумска конференција на шефот на НАТО Јенс Столтенберг на англискиот канал Дојче веле беше накратко прекинат, а дел од говорот на рускиот претседател...

Свет 30.09.22 | 19:18

Столтенберг: Ова е најсериозната ескалација од почетокот на војната

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека нема да престане воената поддршка за Украина, но не одговори за брз прием на земјата во Алијансата како што...

Свет 30.09.22 | 13:42

Вонредно обраќање на шефот на НАТО

Генералниот секретар на Северноатлантската алијанса, Јенс Столтенберг, во 18 часот ќе одржи непланирана, односно вонредна прес-конференција. Во моментов актуелно е...

Свет 27.09.22 | 20:07

Столтенберг: Употребата на нуклеарно оружје од страна на Русија е неприфатлива

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека секоја употреба на нуклеарно оружје е неприфатлива и доколку Русија го употреби, тоа ќе има сериозни...

Свет 24.08.22 | 09:08

Столтенберг: Европа ќе ја плати цената за поддршката на Киев, ни претстои тешка зима

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека е неопходно да се продолжи со пружањето помош за Украина, но дека ќе биде тешко и дека Европа ќе ја плати цената...