Ознака: Зеленски
Свет 19.01.23 | 15:23

Зеленски се соменева дали Путин е жив

Украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на денешното видео обраќање на Светскиот економски форум во Давос рече дека не е „сосема сигурен“ дека рускиот...

Сцена 11.01.23 | 13:46

Зеленски со видеопорака на „Златните глобуси“: Нема да има Трета светска војна

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се појави во видеопорака за време на телевизиското шоу на „Златните глобуси“ за да им се заблагодари на своите сојузници...

Свет 21.11.22 | 11:06

Володин: Земјите кои соработуваат со режимот во Киев треба да разберат дека поддржуваат нацистичката држава, на Зеленски треба да му се суди

Режимот во Киев заслужува најстрога казна за своите злосторства, а на Володимир Зеленски треба да му се суди, изјави претседателот на Државната дума на Русија Вјачеслав...

Свет 19.11.22 | 10:44

Зеленски му нареди на командантот на вооружените сили да престане да го промовира својот имиџ

Претседателот Володимир Зеленски побара од врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни да го намали нивото на публицитет. Познавачите на ситуацијата...

Свет 18.11.22 | 09:26

Зеленски: Повеќе од 10 милиони Украинци се без струја

Повеќе од 10 милиони Украинци во моментов се без струја, објави претседателот Володимир Зеленски, додека украинската војска соопшти дека енергетската инфраструктура...

Свет 16.11.22 | 10:40

Директорот на ЦИА на средба со Зеленски

Директорот на американската Централна разузнавачка агенција, Вилијам Барнс го посети Киев, каде се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски и со украинските...

Свет 15.11.22 | 22:00

Зеленски: Денес се случи тоа за што предупредувавме – прашање на време е кога рускиот терор ќе продолжи понатаму

„Теророт не е ограничен на нашите државни граници. Полска, балтичките држави… Прашање на време е кога рускиот терор ќе продолжи понатаму“, изјави украинскиот претседател...

Свет 15.11.22 | 19:11

Шолц: Важно е да се комуницира со Путин и Зеленски

Германскиот канцелар Олаф Шолц рече дека е важно да се продолжи комуникацијата со рускиот претседател Владимир Путин. „Пред војната зборував со него сам долго време...

Филм 09.11.22 | 13:53

Шон Пен му го подари својот Оскар на Зеленски како симбол на вербата во победата на Украина

Американскиот глумец Шон Пен му го даде својот Оскар на украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на посетата на главниот град Киев. Пен му го врачи Оскарот...

Свет 06.11.22 | 12:52

Зеленски сака да се соберат средства за купување на флота од морски дронови

По нападот со украински поморски дронови против руската Црноморска флота во своето пристаниште во близина на Севастопол на полуостровот Крим, Украина сака да купи...

Свет 05.11.22 | 13:19

Зеленски: Најжестоките судири во војната против Русија беа минатонеделните во Доњецк

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека во текот на неделата најжестоките судири во војната против Русија биле концентрирани во градовите на Доњецката...

Свет 02.11.22 | 09:03

Зеленски: Светот мора да одговори на руските обиди да го запре извозот на жито

Светот мора одлучно да одговори на сите руски обиди да го прекине украинскиот коридор за извоз на жито“, рече претседателот Володимир Зеленски. Една од глобалните последици...

Свет 04.10.22 | 13:23

Нема преговри со Путин, Зеленски го потпиша укакзот

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша указ со кој формално ги прогласува изгледите за какви било преговори меѓу Украина и рускиот претседател Владимир...

Свет 24.09.22 | 09:54

Зеленски повика да се осудат руските „псевдореферендуми“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа го повика светот да ги осуди „псевдореферендумите“ организирани од Русија кои во моментов се одржуваат на четирите...

Свет 05.09.22 | 22:12

Зеленски ќе ја легализира порнографијата

Владимир Зеленски нареди ревизија на легализацијата на порнографијата и еротиката. Овој потег доаѓа како одговор на петицијата со која се собраа потребните 25.000 потписи...

Свет 08.08.22 | 18:53

Песков: Сè уште нема услови за средба меѓу Путин и Зеленски

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека сè уште нема неопходни предуслови за средба меѓу рускиот претседател Владимир Путин и Украинецот Володимир...

Свет 08.08.22 | 17:38

АИ: Жал ни е, но стоиме на изјавата дека Украина ги загрозува цивилите

Организацијата за човекови права „Амнести интернешнл“ (Amnesty International) соопшти дека „длабоко жали поради болката и бесот“ предизвикан од нејзиниот минатонеделен извештај,...

Свет 31.07.22 | 09:12

Зеленски нареди евакуација на Доњецк

Украинската влада нареди задолжителна евакуација на Доњецк, источниот регион кој е сцена на жестоки борби со руските сили, изјави доцна синоќа украинскиот претседател...

Свет 26.07.22 | 21:22

Џонсон му ја додели на Зеленски наградата „сер Винстон Черчил“

Британскиот премиер Борис Џонсон го спореди лидерството со Украина на Володимир Зеленски со воените потфати на Винстон Черчил, за што му додели и биста со ликот на легендарниот...

Свет 25.07.22 | 22:43

Зеленски го смени командантот на силите за специјални операции

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, го смени Хрихориј Халахан, командантот на силите за специјални операции на украинската армија, со декрет објавен денеска...