Русија треба да се збогува со Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) поради тоа што организацијата е несамостоја и политизирана, изјави претседателот на Државната дума Вјачеслав Володин на пленарната седница на Советот.

Таа организација е апсолутно зависна, политизирана, танцува на мелодија и ги изведува сите танци на Вашингтон.

 

Тоа што е најлошо во оваа ситуација е што Русија дава пари и е еден од најголемите плаќачи. Затоа треба да излеземе и да престанеме да префрламе средства за ОБСЕ, рече Володин.

Тој посочи дека се додека таа организација „не се вразуми, Русија нема што да прави таму, бидејќи основата на работата на секоја меѓупарламентарна структура мора да бидат принципите“.

Според претседателот на Државната дума, работата на која било меѓупарламентарна структура треба да се заснова на принципот на одлучување со консензус, како во Парламентарното собрание на ОДКБ и како што се носат одлуките во БРИКС, ШОС, ЕАЕУ.

Володин посочи дека ситуацијата во ПС на ОБСЕ е претворена во „целосен ќорсокак, за кој е одговорна политиката на Вашингтон на чело со американскиот претседател Џозеф Бајден“.

Тој ги задолжи шефот на Комитетот за меѓународни работи на Државната дума Леонид Слуцки и шефот на делегацијата на Сојузното собрание во ПС на ОБСЕ, потпретседателот на Државната дума, Петр Толстој да подготват нацрт-резолуција за суспензија на учеството на постојаната делегација на Руската Федерација во Собранието на ОБСЕ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.