Ознака: ОБСЕ
Македонија 25.02.24 | 12:16

Османи: ОБСЕ да продолжи да ја разоткрива Русија и да ја осудува нејзината незаконска и неоправдана агресија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, од Њујорк се вклучи во живо преку видео-телеконференциска врска на состанокот на Постојаниот совет на ОБСЕ во Виена во...

Свет 14.02.24 | 11:09

Володин: Русија треба да се збогува со ОБСЕ, организацијата е несамостојна и исполитизирана

Русија треба да се збогува со Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) поради тоа што организацијата е несамостоја и политизирана,...

Македонија 01.02.24 | 20:10

Андоновски и Јанушев на средба со ОБСЕ: Обврска ни е заштита на волјата на граѓаните од злоупотреби и навремена превенција на нерегуларности

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Стефан Андоновски и членот на ИК и пратеник во Собранието на Република Македонија, Игор Јанушев остварија средба со претставници...

Свет 01.01.24 | 10:05

Малта го презема едногодишното претседавање со ОБСЕ

Малта денеска од Република Македонија го презема едногодишното претседавање со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), а претседавањето ќе го врши...

Балкан 31.12.23 | 21:33

Ништо нема случајно: Мисијата на ОБСЕ знаела дека српската опозиција нема да ги признае изборите

Претседателот на Србија Александар Вучиќ ја обвини мисијата на ОБСЕ во Белград дека знаела за планот на опозицијата да не ги признаат изборите. Тој изнезе конректни...

Македонија 18.12.23 | 14:53

Османи: Фактот што ОБСЕ беше спасено во Скопје претставува огромен успех за нашата дипломатијата

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека фактот што ОБСЕ беше спасено во Скопје претставува огромен успех за нашата дипломатијата. -Можеше ОБСЕ да пропадне...

Свет 01.12.23 | 16:10

Борг: Мора да се фокусираме на ставање крај на војните и конфликтите

Мора да се фокусираме на ставање крај на војните и конфликтите, руската агресија врз Украина мора да запре, порача новиот претседавач со ОБСЕ, Јан Борг, министер за надворешни...

Македонија 30.11.23 | 22:41

МНР: Средбата со Борг и Лавров беше свикана со цел да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека средбата на која присуствувале актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ и шефот на руската дипломатија била...

Македонија 30.11.23 | 20:02

Движење Беса: Корумпирана влада прима гости, ОБСЕ да се заинтересира како е можно лобито на ДУИ да го добие тендерот

Актуелната корумпирана влада на ДУИ/СДСМ одлучи овој настан да биде домаќин во салата „Борис Трајковски“ каде пред три месеци беше извршено перење коруптивни пари...

Македонија 30.11.23 | 17:11

На маргините на Министерскиот состанок на ОБСЕ потпишана заедничка изјава за борба против корупцијата

Министрите за надворешни работи на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора, на маргините на 30. Министерски самит на ОБСЕ во Скопје, потпишаа заедничка...

Македонија 30.11.23 | 13:49

Тензична атмосфера во „Борис Трајковски“: На масата кај Лавров оставен лист „Резервирано за НАТО“

Тензичната атмосфера на релација Русија-ЕУ на Самитот во ОБСЕ и натаму трае. Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, објави фотографија која тврди дека е направена...

Македонија 30.11.23 | 11:55

Тензии во ОБСЕ: Блинкен, Борел и Камерон заминале пред да пристигне Лавров во Скопје

Пред самитот на ОБСЕ на неформална вечера во Скопје присуствувале државниот секретар на Соединетите Американски Држави Ентони Блинкен и шефовите на дипломатиите на...

Македонија 30.11.23 | 10:07

Шаленбер: ОБСЕ е Организација со 57 земји членки на еднакво рамниште, потребна ни е оваа платформа за дијалог

ОБСЕ е Организација со 57 земји членки на еднакво рамниште и верувам дека сме добро советувани да ги чуваме правилата, договорени пред повеќе декади и да се однесуваме...

Македонија 30.11.23 | 08:47

Полска нема да учествува на министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје

Полска денеска соопшти дека нема да присуствува на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради тоа што е поканет рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Полскиот...

Македонија 29.11.23 | 21:02

Борел: Лавров во Скопје ќе чуе директно зошто Русија е осудена и изолирана

Потпретседателот на Европската комисија и висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел вечерва изјави дека министерскиот состанок...

Македонија 29.11.23 | 20:49

Неформална вечера на шефовите на делегациите на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје

Во Скопје почна неформалната вечера на министрите за надворешни работи кои учествуваат на 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа...

Македонија 29.11.23 | 20:20

Јанушев од Парламентарното Собрание на ОБСЕ: Ги информирав колегите за претстојните избори

Денес присуствував на состанокот на Бирото на Парламентарното собрание на ОБСЕ (OSCE Parliamentary Assembly) кој се одржа во Собранието на Република Македонија, во рамките на 30-от...

Свет 29.11.23 | 10:32

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ: Западот и правеше секакви пречки на Русија за време на подготовките за состанокот

За време на подготовките за учество на седницата на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ во Македонија, руската страна наишла на „секакви пречки“, изјави...

Македонија 28.11.23 | 09:52

Три пред и 72 часа по назначениот датум и време на прелетување е дозволата која Софија ја даде на Лавров, средба со Блинкен нема да има

Денеска се реализира генералната проба за одвивањето на посебниот сообраќаен режим што ќе се воведе утре и задутре заради одржувањето на Министерскиот совет на ОБСЕ...

Скопје 27.11.23 | 21:36

Скопје го очекува безбедносна блокада поради состанокот на ОБСЕ

Состанокот на ОБСЕ ги мобилизира граѓаните кои живеат во околината на СЦ Борис Трајковски. Од среда на пладне, до петок ќе бидат на само неколку метри од најобезбедуваниот...