Ознака: ОБСЕ
Свет 30.09.22 | 22:14

ОБСЕ: Руската анексија води кон ескалација на конфликтот и доведува во опасност милиони луѓе

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска ја осуди илегалната анексија на Украина од страна на Русија, јавува Анадолија. Наведувајќи дека одлуката...

Македонија 01.09.22 | 11:29

Конфликтот во Украина ќе му биде приортет на Османи за време на нашето претседавање со ОБСЕ

Светот повторно е соочен со најголем предизвик. И ОБСЕ е во очи на бурата на тековната агресија на една држава учесничка над друга. Агресијата на Руската Федерација...

Свет 03.08.22 | 10:38

Рау: И покрај противењето на Русија, ОБСЕ останува во Украина

Шефот на полската дипломатија Збигњев Рау денеска во Жешов на југот на Полска, по враќањето од Украина, информираше дека и покрај противењето на Русија, ОБСЕ ќе продолжи...

Свет 21.07.22 | 08:53

ОБСЕ тврди дека има сериозни прекршувања на меѓународното хуманитарно право во конфликтот во Украина

Служба на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) тврди дека руските сили во Украина извршиле сериозни прекршувања на меѓународното хуманитарно право...

Македонија 16.06.22 | 19:38

Состанок на ОБСЕ Тројката во рамки на Преспа форум за дијалог

На маргините на овогодишниот Преспа форум за дијалог, на 16 јуни 2022 година се одржа состанок на Тројката претседавачи со ОБСЕ: министерот за надворешни работи на Полска,...

Македонија 09.05.22 | 18:40

Средба на Пендаровски со потпретседателот на Парламентарното Собрание на ОБСЕ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Азај Гулијев, потпретседател на Парламентарното Собрание на ОБСЕ и специјален претставник за Југоисточна Европа. На...

Свет 29.04.22 | 08:39

ОБСЕ официјално ја заврши осумгодишната мисија во Украина

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) соопшти дека и официјално по осум години ја завршува својата набљудувачка мисија во Украина, откако Русија...

Свет 20.04.22 | 09:50

Набљудувачката мисија на ОБСЕ во Украина шпионирала во корист на Киев, обвини Русија во ОН

Првиот заменик постојан претставник на Русија во ОН, Дмитриј Пољански, обвини дека вработените во Специјалната набљудувачка мисија на ОБСЕ шпионирале во интерес на...

Македонија 29.03.22 | 11:16

Османи на средба со Матео Мекачи: Афирмација на Македонија како земја-претседавач на ОБСЕ

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Бујар Османи, денес оствари средба со Матео Мекачи, директор на Канцеларијата на ОБСЕ за демократски...

Свет 05.03.22 | 21:07

Ќе спијат на улица: Мисијата на ОБСЕ не може да си плати хотел со картичка поради санкциите

По избивањето на воените дејствија мисијата на ОБСЕ избега од Доњецк без да плати повеќе од три милиони рубљи за хотелот во кој претстојувале. Тие се префрлиле во градот...

Свет 01.03.22 | 08:51

Набљудувачите на ОБСЕ целосно го напуштаат Доњецк

Сите членови на специјалната мониторинг мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) го напуштат украинскиот град Доњецк. Информацијата за некои...

Македонија 22.02.22 | 17:24

Влада: МНР да преземе мерки за осигурување на безбедноста на нашите членови во Мисијата на ОБСЕ во Украина

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата за безбедносната ситуација во и околу Украина и го задолжи Министерството за надворешни работи во координација...

Свет 21.02.22 | 08:33

Вонреден состанок на ОБСЕ порад Украина

Полска свикува вонреден состанок на Постојаниот совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) поради честите гранатирања во Донбас, објави постојаниот...

Свет 15.02.22 | 10:28

Австриските набљудувачи од мисијата на ОБСЕ остануваат во Украина

Австрија, за разлика од САД и други земји, не планира да ги повлече своите набљудувачи во мисијата на ОБСЕ во источна Украина. Како што персоналот на Амбасадата останува...

Свет 14.02.22 | 12:15

ОБСЕ: Консултациите што ги побара Киев за состојбата на границата ќе се одржат на 15 февруари

Средбата на земјите-членки на ОБСЕ што ја побара Украина за усогласување со Виенскиот документ за мерки за градење доверба и безбедност заради разјаснување на ситуацијата...

Македонија 18.01.22 | 13:11

Груби – Абдрахманов: Македонија е пример за почитување на правата на заедниците

Првиот вицепремиер на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска имаше средба со високиот комесар на ОБСЕ одговорен за малцинските...

Македонија 03.01.22 | 16:37

Виновна му е опозицијата: Османи упорен да протне во ОБСЕ дипломати кои не ги исполнуваат критериумите

Министерот за надворешни работи Бујар Османи e упорен да протне дипломати по мерка за претседавањето на Македонија со ОБСЕ во 2023 година. Откако сакаа срцето на потенцијалниот...

Македонија 27.12.21 | 15:13

МНР сака да поставува дипломати кои со срцето ќе припаѓаат онаму каде ќе ги пратат за да не можат да бидат вратени по промената на власта

Нов скандал во најава. Група пратеници доставија измени на Законот за надворешни работи во делот на испраќање на дипломати во конзуларните претставништва.  Во измените...

Свет 17.12.21 | 19:00

ОБСЕ бара да се почитуваат човековите права на мигрантите

Претседавачот со aд хок комитетот за миграција и потпретседател на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Кристијан Вигенин, повика на подобрување на меѓународната соработка...

Македонија 16.12.21 | 15:33

Донирани 14 возила за Единицата за службени кучиња при МВР од страна на ОБСЕ

Шефот на мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Клеменс Која денеска му предаде на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски донација од возила наменети за Единицата...