Севернокорејските власти наредија петдневно заклучување на жителите во главниот град Пјонгјанг поради појава на „респираторни заболувања“.

Ова е прва ваква мерка откако Северна Кореја прогласи победа над Ковид-19 на 19 август 2022 година.

На жителите на Пјонгјанг им е наредено да останат дома од среда до недела.

Жителите на Пјонгјанг, исто така, мора да мерат температура неколку пати на ден, објави НК њуз со седиште во Сеул.

Во извештајот не се спомнува Ковид-19, но се вели дека настинката е меѓу новите болести кои моментално се шират низ главниот град на Северна Кореја.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.