Ознака: затварање
Свет 25.01.23 | 09:19

Во овој град е наредено 5 дневно заклучување и мерење температура неколку пати на ден поради „респираторна болест“

Севернокорејските власти наредија петдневно заклучување на жителите во главниот град Пјонгјанг поради појава на „респираторни заболувања“. Ова е прва ваква мерка...

Економија 21.07.22 | 13:26

Азески: Aко Владата не помогне ќе има затворања на компании и отпуштања

Ако Владата не му помогне на бизнисот кој е соочен со енормни сметки за струја, ќе има намалување на производството, затворања на капацитетите и отпуштања на вработени,...

Свет 30.11.21 | 12:32

Уставниот суд вели декa е законски: Mожно е ново затворање на Германија

Германскиот Уставен суд оцени дека антиковид мерките, меѓу кои полициски час, затворање училишта и забраната за контакти, биле во согласност со законот, што отвора можност...

Свет 29.10.21 | 18:01

СЗО Европа: Училиштата да останат отворени оваа зима, но со мерки на претпазливост

СЗО Европа денеска повика во текот на зимата училиштата да останат отворени, но со соодветни мерки за превенција и одговор, со оглед на тоа дека Европскиот регион на...

Балкан 13.09.21 | 17:02

Косовските социјалдемократи протестираа против затворањето на градинките

Опозициската Социјалдемократска партија на Косово (ПСД) изведе денеска симболична акција во центарот на косовскиот главен град, во знак на протест поради одлуката...

Балкан 12.03.21 | 13:42

Нов локдаун: Србија повторно се затвора викендов

На предлог на медицинскиот дел на Кризниот штаб за справување со епидемијата со коронавирус, донесена е одлука во Србија од вечерва на полноќ сè да се затвори за викендот,...

Балкан 05.03.21 | 17:25

Нов локдаун: Се се затвoра од сабота во 12 часот до понеделник во 6 часот

Во Србија од сабота во 12 часот до понеделник во 6 часот ќе работат само продавниците за храна, лекови и гориво, реши на денешната седница Кризниот штаб за сузбивање на...

Балкан 02.03.21 | 10:11

Мерките се заоструваат: Нов локдаун во Србија

Вонредна состојба со затворање на сите установи освен на аптеките, продавниците за храна и бензинските станици, предлага српскиот Кризен штаб откако во земјата се зголеми...

Свет 26.02.21 | 08:40

Се планира тринеделно затворање на Париз

Заменик-градоначалникот на Париз, Емануел Грегоар најави дека ќе побара од француската Влада план за превентивно тринеделно заклучување на главниот град. Идејата е...

Свет 24.02.21 | 09:28

„Протече“ планот за намалување на рестриктивните мерки во Германија

Во германските медиуми објавен е планот на канцеларката Ангела Меркел за отворање на економијата, јави Дојче Веле. Меркел на онлајн конференција со членовите на парламентарната...

Скопје 21.02.21 | 10:30

Инспекторите прашувале што да прават, летале маси и столици: Инспекторите мака мачеле да затвараат локали

Во повеќе градови синоќа инспекторите на Пазарниот инспекторат затвориле повеќе угостителски локали заради прекорачување на работното време, како и поради не придржување...

Свет 17.02.21 | 16:59

Фон дер Лајен: Затворените граници не можат да го запрат вирусот

Првиот бран од пандемијата на коронавирусот покажа дека затворањето на границите не го запре вирусот, туку донесе многу проблеми, изјави денеска на прес конференција...

Балкан 14.11.20 | 12:44

Ситуацијата е критична: Се затвораат градинките и основните училишта во Грција

Основните училишта, забавиштата и градинките во Грција од понеделник до 30 ноември ќе бидат затворени, а учениците наставата ќе ја следат онлајн (во попладневните часови)...

Македонија 21.10.20 | 15:06

Во најава: Ќе се затвараат до 30 дена рестораните во кои ќе има свадби

Кафеаните и рестораните во кои се одржуваат свадби и веселби и покрај забраната, засега добиваат само кривични пријави. Откако пак Собранието ќе ги усвои измените на...

Свет 03.04.20 | 12:33

Најфрекфентниот европски аеродром-Хитроу, затвора една писта

Лондонскиот аеродром Хитроу најави дека поради намалениот број на летови во кризата со коронавирусот ќе затвори една од двете писти, одредувајќи го како приоритет...

Балкан 15.03.20 | 13:09

Грција ги затвора границите со Македонија и Албанија

Прекинување на патното, морското и авионското поврзување со Македонија и Албанија, е една од одлуките донесени на денешниот состанок на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис...