Велика Британија денеска соопшти дека воведува санкции против физички и правни лица во Иран, Турција, Дубаи, Словачка и Швајцарија, во рамки на последниот круг мерки чија цел е да ги засегнат руските одбранбени системи преку прекинување на нивниот пристап до странска воена опрема.

„Денешните санкции дополнително ќе го намалат рускиот арсенал и ќе ја затворат мрежата на синџирот на снабдување што ја поддржува одбранбената индустрија на Путин, која сега се бори“, изјави британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли.

Владата во Лондон воведе 22 нови санкции против физички лица и претпријатија надвор од Русија за кои вели дека го поддржуваат Кремљ во конфликтот во Украина, како и три руски компании кои увезуваат електроника која е клучна за руската воена опрема што се користи на бојното поле.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.