Ознака: Британија
Свет 17.01.20 | 15:36

Нема да има автоматска депортација на лица од ЕУ од Британија по брегзит

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните на ЕУ кои не побарале право да останат во земјата по брегзит, изјави денеска координаторот за брегзит на...

Калеидоскоп 14.01.20 | 23:05

Теории за „Мегзит“: Хари се одмаздува за смртта на Дајана

Поединците сметаат дека принцот со заминувањето од семејството и се осветува на кралицата Елизабета, татко му Чарлс и на сите тамошни медиуми, затоа што тој ги обвинува...

Свет 14.01.20 | 15:32

Велика Британија забрани користење кредитни картички за обложување

Од 14 април во Велика Британија стапува во сила забраната за користење кредитни картички при обложување, со цел да се спречат луѓето премногу да се задолжуваат. Комисијата...

Свет 08.01.20 | 12:42

Британско МНР: Евентуална војна ќе им биде од корист на Исламска држава

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб го осуди денеска иранскиот ракетен напад врз две бази во Ирак, кои ги користат американските војници и нивните...

Свет 22.11.19 | 10:00

Велика Британија ќе ги прими децата на свои државјани, припадници на ИД

Велика Британија одлучи да ги прими децата на британските државјани кои загинаа борејќи се на страната на Исламска држава во Сирија. Им дозволивме да се вратат дома,...

Свет 02.11.19 | 08:44

Британија за камионот на смртта: Сите жртви се Виетнамци

Сите 39 лица кои минатата недела беа пронајдени мртви во камион ладилник во Есекс се Виетнамци, соопшти британската полиција. Во овој момент, ние веруваме дека сите жртви...

Свет 31.10.19 | 15:24

Почнува предизборниот хаос во Британија: Корбин вети експресно решавање на Брегзит

Лидерот на опозициските лабуристи во Велика Британија, Џереми Корбин, го даде своето прво големо ветување на почетокот на предизборната кампања во кралството, објави...

Свет 18.10.19 | 12:47

Британскиот парламент бара анализа на договорот за Брегзит

Комисијата за финансии при британскиот Парламент побара од Министерството за финансии да состави нова прогноза на трошоците за излез од ЕУ според новиот договор со...

Свет 30.09.19 | 12:19

Велика Британија излегува од ЕУ на 31 октомври со или без договор

Велика Британија може да ја напушти Европската унија на 31 октомври без договор, и покрај законот кој од премиерот бара да побара одложување на Брегзит доколку не се...

Свет 09.09.19 | 09:03

Британскиот парламент денеска повторно ќе гласа за парламентарни избори

Долниот дом на британскиот Парламент денеска ќе спроведе ново гласање за одржување предвремени парламентарни избори, што ги посакува премиерот Борис Џонсон во обид...

Свет 22.07.19 | 20:53

Британските конзервативци избраа нов премиер

Откако членовите на Конзервативната партија ги дадоа своите гласови заврши гласањето за нов премиер на Велика Британија, а резултатите официјално ќе бидат објавени...

Свет 18.06.19 | 14:33

Британија решителна да стави крај на брзата мода

Британија вели дека е време да се стави крај на ерата на брза мода, како и на лошите услови за работа во текстилната индустрија. Британските пратеници изготвија предлог...

Свет 21.05.19 | 10:44

Хјуман Рајтс Воч: Се повеќе семејства во Британија немаат доволно храна за живот

Британската Влада ги прекршува своите обврски според кои на семејствата треба да им обезбеди доволно храна за живот, се наведува во новиот извештај на Хјуман рајтс...

Свет 30.12.18 | 14:48

Јункер до Британците: Соземете се и кажете што точно сакате

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска ја повика Велика Британија да се соземе и да одлучи што точно сака во пресрет на излегувањето од Европската...