Ознака: Британија
Свет 29.07.21 | 12:13

Франција ja обвини Велика Британија за дискриминација

Францускиот министер за европски прашања Климан Бон ги критикуваше британските правила за патување, нарекувајќи ги дискриминаторски, откако Лондон објави дека ќе...

Свет 22.07.21 | 19:41

Англија по укинувањето на мерките: Стотици илјади луѓе во изолација, маркетите празни

Англија во понеделникот ги укина речиси сите ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирус. Првата недела е одбележана со зголемување на бројот на новозаразени,...

Свет 13.07.21 | 20:49

Високата стапка на смртност од последиците на Ковид-19 потврдија Велика Британија и Русија

Здравствените експерти предупредуваат дека луѓето не треба да се опуштат, иако коронавирусот се чини дека е потиснат, а нивните стравови се поткрепени со зголемувањето...

Фудбал 18.06.21 | 10:29

Финалето на ЕВРО 2020 може да се премести во Будимпешта поради епидемиолошката состојба во Британија

Последниот натпревар на Европското фудбалско првенство 2020 може да се пресели од Лондон во Будимпешта, пренесува „The Times“. Според британскиот медиум, Англија, поради...

Свет 18.06.21 | 09:42

Во Британија во еден ден над 10.000 новозаразени

Во Велика Британија се забележани повеќе од 10.000 новозаразени во еден ден, како резултат на ширењето на „делта“ варијантата на коронавирусот. Научниците проценуваат...

Македонија 17.06.21 | 14:09

Галовеј: Британија изразува силна поддршка за старт на преговорите на Македонија со ЕУ

Велика Британија изразува силна поддршка за старт на преговорите на Македонија со Европската Унија, изјави денеска британската амбасадорка Рејчел Галовеј, при посетата...

Свет 14.06.21 | 11:02

Британија го одложи укинувањето на ограничувањата поради ширењето на делта-сојот

Британските власти одлучија да ги одложат ограничувањата наметнати поради епидемијата на коронавирус кои требаше да бидат укинати на 21 јуни. Владини извори за Би-би-си...

Свет 11.06.21 | 15:28

Индискиот сој на коронавирус ја преплави Велика Британија

Вкупниот број на заразени со делта сојот на коронавирус во Велика Британија се зголеми за 29.892 и изнесува 42.323, објави денес Институтот за јавно здравје на таа земја. Истата...

Свет 06.06.21 | 15:30

Хенкок: Рано да се каже дали мерките во Британија ќе бидат укинати бидејќи индискиот сој е за 40% позаразен од британскиот

Министерот за здравство на Велика Британија, Мет Хенкок, денеска предупреди дека е рано да се каже дали ограничувачките мерки ќе бидат укинати на 21 јуни, бидејќи најновите...

Свет 31.05.21 | 11:20

Научниците предупредуваат, третиот бран на коронавирусот во Велика Британија е веќе започнат

Научниците предупредуваат дека третиот бран на коронавирусот во Велика Британија можеби е веќе започнат, ставајќи го под знак прашалник планот за укинување на сите...

Свет 08.05.21 | 20:33

Британските туристи од 17 мај ќе добијат ковид пасоши, под услов да ги примиле двете дози на вакцината

Британските туристи од 17 мај ќе добијат ковид пасоши, под услов да ги примиле двете дози на вакцината. Министерот за транспорт Грант Шапс рече дека оние кои биле вакцинирани...

Свет 26.03.21 | 08:33

Британија ги продолжи вонредните мерки до септември

Британскиот Парламент го одобри продолжувањето на итните мерки заради коронавирусот за нови шест месеци и со тоа конзервативната влада на премиерот Борис Џонсон и...

Свет 17.03.21 | 18:00

Во Велика Британија 25 милиони лица примиле прва доза од вакцината против Ковид-19

Повеќе од 25 милиони лица во Велика Британија примиле прва доза од вакцина против Ковид-19, соопшти денеска британското Министерство за здравство, пренесе ДПА. Новите...

Свет 16.03.21 | 15:06

Џонсон: Вакцината на АстраЗенека е безбедна и ефикасна

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека вакцината на АстраЗенека и универзитетот Оксфорд против Ковид-19 е безбедна и исклучително ефикасна. Тоа е вакцина...

Свет 13.03.21 | 10:37

Затворениците во британските затвори покосени од Ковид-19

Во британските затвори во текот на изминатата година од последица на коронавирусот починале 118 затвореници, соопшти Министерството за правда. Во соопштението се наведува...

Свет 10.03.21 | 09:28

Британија: Лажни обвинувања на ЕУ за забрана за извоз на вакцини

Нов спор изби меѓу Велика Британија и ЕУ откако претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел изнесе тврдење дека Велика Британија го забранила целиот извоз на вакцини...

Свет 01.03.21 | 21:50

Вонтед: Велика Британија е во потрага по непознат ширител на бразилскиот сој на корона

Велика Британија денес повика да се јави непознатото лице заразено со високо преносливата бразилска варијанта на коронавирусот, повеќе од две недели откако е тестирано...

Свет 23.02.21 | 11:18

Стапката на невработеност во Британија е 5,1 отсто, највисока од 2016 година

Стапката на невработеност во Велика Британија се зголеми во четвртото тромесечjе од минатата година на 5,1 отсто, покажуваат денешните податоци на Националниот завод...

Свет 20.02.21 | 15:07

Британските власти даваат пари на сопственици на стари автомобили, за да престанат да ги возат

Британските власти ќе платат до 3.000 фунти (4.200 американски долари) на возачи за да се откажат од своите автомобили според новата иницијатива за подобрување на квалитетот...

Свет 18.02.21 | 10:15

Речиси два милиона Британци не работеле повеќе од шест месеци поради ковид-ограничувањата

Речиси два милиона луѓе во Велика Британија не работеле повеќе од шест месеци за време на пандемијата на коронавирусот, во услови на зголемен ризик за работниците од...