Поранешниот претседател Доналд Трамп сугерираше дека може да го депортира британскиот принц Хари од САД доколку биде реизбран во ноември и се докажува дека Хари лажел за употребата на дрога во барањето за виза.

Републиканскиот претседателски кандидат во интервју за „GB News“ изјави дека војводата од Сасекс „нема да добие посебни привилегии“ доколку фалсификува документи.

Секој што аплицира за виза за живеење и работа во Америка мора да одговори со „да“ или „не“ на прашањето: Дали сте или некогаш сте биле наркоман или зависник?

Хари во својата автобиографија „Spare“ призна дека користел дрога, која според американските закони вообичаено би била основа за одбивање на барање за виза, пишува Дејли Мејл.

Тој во книгата вели дека користел кокаин, психоделични печурки и марихуана, што, како што рече, му помогнало да се справи со смртта на неговата мајка, принцезата Дијана.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.