Јапонија наскоро би можела да почне со стационирање на свои војници во островските држави во Тихиот Океан за првпат по Втората светска војна. Ваквиот потенцијален потег, наводно, ќе биде дискутиран на состанокот следната недела меѓу јапонскиот министер за одбрана Минору Кихара и колегите од 14 земји од јужниот пацифички остров.

Преговорите се очекува да се фокусираат околу јапонските војници и полицајци кои учествуваат во локални и регионални одговори, како и обука, драматично отстапување од претходните повоени политики“, објави „Саут Чајна Морнинг пост“.

И Јапонија и САД во последниве години се обидуваат да ги привлечат островските држави на Пацификот во нивната геополитичка и воена орбита. И покрај тоа што се мали, нациите на Пацифичките острови нудат стратешки локации за поморски бази и друга воена инфраструктура. Некои американски законодавци ја покренаа можноста за создавање еквивалент на НАТО во Тихиот Океан, кој би се користел за поткопување на регионалната позиција на Кина.

На почетокот од месецов американскиот Конгрес одобри пакет од 7,1 милијарди долари за северните Пацифички Острови Палау, Сојузните држави на Микронезија и Маршалските Острови, во замена за доделување ексклузивни права на американската војска да ги базира своите проектили и да врши тестирање на ИЦБМ во огромното морски регион помеѓу Филипините и Хаваите.

Според Белата куќа, ова барање за буџет е направено како дел од стратегијата на Америка за „надминување на конкуренцијата од Кина“ и „да го задржи својот статус како посветен партнер по избор во Пацификот“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.