Ознака: Јапонија
Култура 16.06.24 | 11:44

Трансформации на нинџите и сликата за нив во светот и во Јапонија – предавање на проф. Јуџи Јамада

На 17-ти и 18-ти јуни во 10 ч., професорот г. Јуџи Јамада, ќе одржи предавање „Трансформации: нинџите и сликата за нив во светот и во Јапонија“ на Институтот за етнологија...

Свет 10.06.24 | 22:40

Резервите им се пред крај: САД бараат помош од Јапонија за брзо надополнување на залихите на ракети и проектили

Соединетите Американски Држави побараа помош од Јапонија за брзо надополнување на залихите на проектили, со оглед на војните на Блискиот Исток и во Украина. Во барањето...

Свет 05.05.24 | 09:25

Јапонија и Индија го отфрлија тврдењето на Бајден дека се ксенофобични затоа што не примаат мигранти

Јапонија и Индија го отфрлија тврдењето на американскиот претседател Џо Бајден, кој ги нарече „ксенофобични“ земји, затоа што не прифаќаат имигранти. Бајден ова го...

Свет 21.04.24 | 10:01

Се урнаа два јапонски воени хеликоптери, се трага по екипажот

Два хеликоптери на јапонските сили за самоодбрана се урнаа во морето за време на вежба, при што загина најмалку едно од осумте лица во нив, јавија агенциите, цитирајќи...

Свет 20.04.24 | 12:33

Сериозен скандал во Јапонија: Воз задоцнил 17 минути

Во Јапонија времето се почитува до тој степен што ако (по некое чудо) некој воз доцни неколку минути, патниците веднаш добиваат формално извинување. Од Централната железничка...

Свет 06.04.24 | 08:39

Земјотрес со јачина од 5,5 степени во близина на брегот на Јапонија, нема опасност од цунами

Земјотрес со јачина од 5,5 степени е регистриран денеска во близина на брегот на Јапонија. Според Националната метеоролошка управа на земјата, епицентарот на земјотресот...

Свет 05.04.24 | 09:05

Јапонија забрани извоз во Русија на уште 164 индустриски производи

Јапонија ќе ја прошири забраната за извоз во Русија на уште 164 индустриски производи, како што се литиум-јонски батерии, гасни цевки и автомобилски моторни масла, соопшти...

Свет 01.04.24 | 18:57

Сакал да служи „руски“ боршч: На украински готвач не му дозволиле да отвори ресторан во Јапонија

Во Јапонија не дозволиле да биде отворен украински ресторан, затоа што бо менито имало боршч, а Јапонците одлучиле дека тоа е руско јадење. Познатиот украински готвач,...

Свет 01.04.24 | 16:34

Јапонија ќе ќе гради засолништа за во случај да избие конфликт во Тајван

Јапонската Влада се подготвува да изгради подземни цивилни засолништа направени од челичен армиран бетон со дебелина од 30 сантиметри за во случај да избие воен конфликт...

Свет 28.03.24 | 11:04

Во Јапонија минатата година регистрирани рекордни 122.806 случаи на злоставување деца

Јапонската полиција ги предупреди центрите за згрижување деца за рекордни 122.806 наводни жртви на злоставување во 2023 година, што е за 6,1 отсто повеќе од претходната година,...

Свет 24.03.24 | 19:57

Многу млади луѓе во Токио никогаш не биле во врска, властите направија апликација која ќе им помага за запознавање

Еден облачен ден во Токио оваа недела, околу триесет мажи и жени се шетаа во групи од по четворица низ ботаничката градина, зборувајќи срамежливо додека бараа траги...

Свет 20.03.24 | 09:46

Се преврте танкер во Јапонија, пет членови на екипажот се водат за исчезнати

Пет членови на екипажот се водат како исчезнати откако јужнокорејски танкер се преврте денеска кај западниот јапонски град Шимоносеки, соопшти канцеларијата на крајбрежната...

Свет 19.03.24 | 22:32

Јапонија планира воено враќање во Пацификот

Јапонија наскоро би можела да почне со стационирање на свои војници во островските држави во Тихиот Океан за првпат по Втората светска војна. Ваквиот потенцијален потег,...

Свет 13.03.24 | 09:14

Ракета „Space One“ експлодира по полетувањето од космодромот во Јапонија

Сателитската ракета на „Space One“ експлодира денеска веднаш по полетувањето од космодромот во западна Јапонија. На ракетата Каирос, долга 18 метри, дошло до грешка за време...

Култура 09.03.24 | 15:05

„Македонско девојче“ изведена од јапонски музичари на голем концерт во Токио

Композицијата „Македонско девојче“ беше дел од големиот концерт во Токио по повод 30 годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи помеѓу Македонија и Јапонија....

Економија 06.03.24 | 14:10

Македонија е посакувана дестинација како за јапонските, така и за други светски инвеститори

Денешниот ден е еден чекор напред кон унапредување на нашите билатерални односи со Јапонија, бидејќи претставници на водечки јапонски компании се дојдени за да ја запознаат...

Култура 29.02.24 | 10:58

Со униктната изложба „Нингјо“ во Археолошкиот музеј Македонија и Јапонија ќе ја прослават 30-годишнината од воспоставување на билатералните односи

Амбасадата на Јапонија и Археолошкиот музеј ќе ја прослават 30-годишнината од воспоставувањето на билатералните односи помеѓу Јапонија и Македонија со уникатната изложба...

Здравје 27.02.24 | 12:51

Сè помалку бебиња се раѓаат во Јапонија

Бројот на бебиња родени во Јапонија падна на ново рекордно ниско ниво осма година по ред во 2023 година, покажаа прелиминарните владини податоци. Бројот на новороденчиња...

Свет 24.02.24 | 20:13

Јапонци лани купиле 222 американски компании

Јапонски корпорации во 2023 година купиле 222 компании во САД за 36 милијарди долари. Според советодавниот центар „Рекоф“ (Recof), тоа е за 30% повеќе отколку во 2022 година. Главната...

Македонија 22.02.24 | 11:36

Потпишување пет проекти со кои Владата на Јапонија ќе обезбеди поддршка за реализација на Грант програми

Денес, 22.02.2024, четврток со почеток во 16:30 часот Првиот заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во улога на Национален координатор...