Оваа година Украина нема да се приближи до влез во НАТО поради стравувањата дека ќе ја вовлече Северноатлантската алијанса во војна со Русија, пишува британски Телеграф.

Извори на изданието тврдат дека за време на подготовките за самитот на НАТО, кој ќе се одржи во Вашингтон од 9 до 11 јули и ќе биде посветен на 75-годишнината од организацијата, САД и Германија се изјаснија против воспоставување јасни рокови. за евентуален влез на Украина во Алијансата.

„Тие се многу скептични за континуираниот напредок на Украина кон полноправно членство во НАТО оваа година“, изјави за весникот извор запознаен со администрацијата на Бајден.

Одлуката се очекува да го разочара Володимир Зеленски, претседателот на Украина, кој, според извор на Телеграф, бил предупреден од колегите да не го бара „невозможното“ од Алијансата.

Зеленски ја нарече ситуацијата „без преседан и апсурдна“ кога лани лидерите на НАТО одбија да го поканат Киев за полноправно членство на состанокот во Вилнус.

Според изворите на изданието во Алијансата, високи претставници на НАТО веруваат дека членовите на организацијата кои го поддржуваат влезот на Украина, вклучително и Велика Британија, создале преголем притисок околу оваа одлука.

Има стравувања дека прашањето за членството на Украина во НАТО доминираше на минатогодишниот самит и предизвика поделби меѓу земјите-членки, играјќи во корист на Доналд Трамп, кој ја доведе во прашање корисноста на алијансата.

Во исто време, како што пишува изданието, за време на самитот на НАТО во Вашингтон во јули, на Украина ќе и биде понуден некаков „мост“ или „пат“ за приклучување како знак на поддршка за процесот. Сепак, тие нема да дадат јасни датуми за приклучување на Киев во Алијансата.

Дипломатите велат дека пакетот за поддршка што моментално се дискутира ќе ја нагласи „способноста на Украина да ја избере својата иднина“ и ќе покаже дека „патот до членството е се пократок“ додека Киев се брани од руската агресија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.