Јужна Кореја ги предупреди жителите кои живеат во близина на границата со Северна Кореја да бидат во состојба на готовност откако го обвини режимот дека испраќа балони со ѓубре и измет на територијата на земјата, пишува Гардијан.

На фотографиите објавени од јужнокорејската војска се гледаат балони со пластични кеси врзани за нив. На други слики се чини дека е ѓубре расфрлано околу паднатите балони, а на една фотографија на една кеса е испишан зборот „измет“.
Според новинската агенција Јонхап, досега се откриени повеќе од 150 балони. Повикувајќи се на јужнокорејски воен извор, овој медиум објави дека некои балони паднале на земја, додека други се уште биле во воздух кога биле откриени.

Некои од балоните патувале долги растојанија, стигнувајќи до југоисточната провинција Јужен Ѓеонгсанг.
Се чини дека паднатите балони носеле разни парчиња ѓубре, вклучувајќи пластични шишиња, батерии, делови за чевли и ѓубриво, изјави официјален началник на Здружениот штаб (ЈЦС).

Војската соопшти дека неидентификувани објекти за кои се верува дека се од Северна Кореја биле забележани во близина на демилитаризираната зона, силно утврдената граница што ги дели двете земји. Таа ги повика луѓето да не им приоѓаат и доколку ги видат да ги пријават во војска или полиција.

Единицата за експлозивни направи на Армијата и тимот за одговор на хемиската и биолошката војна беа распоредени за проверка и собирање на предметите.

„Овие акти на Северна Кореја очигледно го прекршуваат меѓународното право и сериозно ја загрозуваат безбедноста на нашиот народ. Строго ја предупредуваме Северна Кореја веднаш да престане со овие нехумани и вулгарни дејствија“, соопшти ЈЦС, а пренесува Јонхап.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.