Ознака: Јужна Кореја
Свет 21.06.22 | 10:16

Јужна Кореја лансираше домашно произведена вселенска ракета за да постави сателити во орбитата

Јужна Кореја изврши лансирање на својата вселенска ракета „Нури“, во вториот обид да постави сателити во орбитата. Домашното тристепено лансирно возило „Нури“, познато...

Свет 26.05.22 | 12:28

Јужна Кореја ќе и достави на Украина гас-маски во вредност од еден милион евра

Јужна Кореја планира да испорача гас-маски и филтри во вредност од еден милион евра како дел од новиот пакет помош за Украина. Министерството за одбрана на Јужна Кореја...

Свет 03.04.22 | 09:12

Дали ќе има нова војна: Северна Кореја се заканува на Јужна Кореја

Северна Кореја oтворено се заканува на Јужна Кореја. Ким Јо-џонг, сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, предупреди дека Северна Кореја ќе уништи големи цели...

Свет 30.03.22 | 12:18

Јужна Кореја првпат лансира вселенска ракета на цврсто гориво

Јужнокорејската војска соопшти дека за првпат успешно лансирала вселенска ракета со цврсто гориво, потег за кој се смета дека ќе помогне конечно да се стават сателити...

Свет 28.02.22 | 12:15

Јужна Кореја построго ќе го контролира извозот во Русија

Jужнокорејското Министерство за надворешни работи соопшти дека Јужна Кореја построго ќе го контролира извозот во Русија, со забрана за извезување стратешки артикли....

Свет 23.02.22 | 21:41

СЗО ќе обучува експерти од сиромашни земји да произведуваат вакцини против корона вирусот

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека основала центар за обука во Јужна Кореја за земјите со низок и среден приход кои сакаат да произведуваат свои...

Свет 10.02.22 | 09:45

Од денеска пациентите во Јужна Кореја сами се лекуваат доколку имаат благи симптоми на коронавирус

Јужна Кореја денеска објави дека пациентите со благи симптоми на коронавирус ќе мора да се лекуваат сами за да се ослободат медицински ресурси за посериозни случаи. Ваквиот...

Свет 04.02.22 | 11:05

Јужна Кореја ги продолжува мерките поради омикрон

Јужна Кореја ги продолжи мерките утринава поради пандемијата на Ковид за дополнителни две недели, бидејќи расте бројот на случаи заразени со омикрон, вклучително и...

Свет 18.12.21 | 11:07

Максимално четири лица на приватни средби, невакцинирани смее само да нарачаат за носење: Јужна Кореја ги заострува мерките

Властите во Јужна Кореја ги заострија рестриктивните мерки поради брзото ширење на Ковид во земјата, соопшти Националната дирекција за контрола и превенција на болести. Според...

Свет 16.11.21 | 10:30

Јужна Кореја ќе ја укине забраната за деца да играат интернет видеоигри во текот на ноќта

Јужна Кореја најави дека во јануари ќе биде укината „контроверзната“ забрана за децата за играње интернет игри во текот на ноќта. Забраната беше воведена пред 10 години,...

Свет 15.11.21 | 12:48

Можат да играат и навечер: Конечно е укината забраната за малолетници во Јужна Кореја

Контроверзната забрана, која беше воведена пред десет години, конечно ќе биде укината. Јужна Кореја пред 10 години воведе забрана, која не дозволуваше малолетници да...

Свет 25.09.21 | 22:01

Cеверна Кореја подготвена за преговори со Сеул доколку постои взаемна почит

Влијателната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, Ким Јо-џонг, порача дека Cеверна Кореја ќе размисли за учество на Самит на двете Кореи, доколку тој се одржи...

Свет 22.09.21 | 10:07

Јужна Кореја во ОН побара итно продолжување на разговорите меѓу Cеверна Кореја и САД

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин, пред Генералното собрание на ОН побара итно продолжување на преговорите меѓу Cеверна Кореја и САД за програмите на Пјонгјанг...

Свет 09.08.21 | 12:15

Пјонгјанг се противи, но САД и Јужна Кореја, сепак, ќе ги оддржат закажаните воени маневри

По долги консултации, Јужна Кореја и САД одлучиле да ги одржат годинешните заеднички воени вежби и покрај повиците на Cеверна Кореја за нивно откажување. На претстојните...

Останати спортови 30.07.21 | 21:58

Корејката Сан Ан е прва олимпијка во Токио со три златни медали

Репрезентативката на Јужна Кореја во стреличарство, Сан Ан, стана првата спортистка на Олимписките игри во Токио со освоени три златни медали. Откако го освои златното...

Свет 21.07.21 | 09:00

Јужна Кореја потврди нов дневен рекорден број на заразени со Ковид-19

Јужна Кореја вчера регистрира рекорден дневен број од 1.784 нови случаи на Ковид-19 и го надмина рекордот од минатата недела поради брзото ширење на делта мутацијата на...

Свет 21.07.21 | 08:54

Јужна Кореја потврди нов дневен рекорден број на заразени со Ковид-19

Јужна Кореја вчера регистрира рекорден дневен број од 1.784 нови случаи на Ковид-19 и го надмина рекордот од минатата недела поради брзото ширење на делта мутацијата на...

Свет 08.05.21 | 08:44

Северна Кореја: Летоците од Јужна Кореја може да содржат коронавирус

Севернокорејските државни медиуми објавија предупредување до населението во врска со летоците што пристигнуваат со балони од правец на Јужна Кореја, во кое се наведува...

Свет 11.04.21 | 10:35

По краток прекин Јужна Кореја продолжува да вакцинира со „АстраЗенека“, но не и помлади од 30 години

Јужна Кореја ќе продолжи со имунизација на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „АстраЗенека“ според првичниот план. Како што соопшти Корејската агенција за...

Свет 07.04.21 | 15:53

Јужна Кореја ја прекина имунизацијата со Астра Зенека за лица под 60 години

Јужна Кореја, поради загриженост за згрутчување на крвта, одлучи да ја прекине програмата за имунизација против Ковид-19 со вакцината на „Астра Зенека“ за лица помлади...