Јужна Кореја планира да испорача гас-маски и филтри во вредност од еден милион евра како дел од новиот пакет помош за Украина.

Министерството за одбрана на Јужна Кореја соопшти дека таа помош треба да пристигне во Украина следниот месец.

Во претходните пакети помош, Јужна Кореја ја снабдуваше Украина со шлемови, оклопни елеци и лекови.

Украина постојано бара од Јужна Кореја да и достави оружје и алатки, но официјален Сеул вели дека таквото барање е проблематично.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.