Додека руските трупи ја продолжуваат својата кампања во Украина, способноста на украинските сили да се спротивстават на противникот зависи повеќе од кога и да е од помошта на САД и нивните сојузници – вклучително и тајна мрежа на командоси и шпиони кои брзаат да обезбедат оружје, разузнавачки информации и обука, наведуваат американски и европски претставници.

Меѓу оние од чија помош најмногу зависат е тајната мрежа на командоси и шпиони кои набавуваат оружје, разузнавачки информации и им обезбедуваат обука, тврдат за „Њујорк Тајмс“ високи американски и европски претставници.

Голем дел од нивната работа се одвива надвор од Украина, во базите во Германија, Франција и Британија. Иако администрацијата на Бајден рече дека нема да распореди американски војници во Украина, персоналот на ЦИА продолжи да работи тајно во земјата, главно во главниот град Киев, насочувајќи голем дел од огромното количество разузнавачки информации до украинските власти, изјавија извори за „Њујорк Тајмс“.

Во исто време, неколку десетици командоси од други земји-членки на НАТО, вклучително и Велика Британија, Франција, Канада и Литванија, дејствуваат и во Украина. Тројца високи американски функционери изјавија за „Њујорк Тајмс“ дека дури и ако САД ги повлечат своите 150 воени инструктори дури и пред да избие војната во февруари, командосите на нивните сојузници останале во земјата, обучувајќи ги и советувајќи ги украинските војници и обезбедувајќи маршрути од странство и пристигнуваат други форми на помош.

Набргу откако Русија ја почна воената операција во Украина во февруари, 10-тата единица за специјални сили, која обучуваше украински командоси во базата на западот од земјата пред војната, тивко формираше ќелија во Германија за да ја координира воената помош за украинските командоси и другите украински војници. Денес, таа ќелија се состои од 20 нации.

Секретарот на армијата Кристен Е. Вормут дава увид во операцијата минатиот месец, велејќи дека Единицата за специјални операции помогнала во управувањето со протокот на оружје и опрема во Украина.

Ќелијата, направена по моделот на структурата што се користи во Авганистан, е дел од поширокиот сет на оперативни и разузнавачки координативни ќелии управувани од Европската команда на Пентагон, со цел да се забрза сојузничката помош за украинските единици. Во воздухопловната база Рамштајн во Германија, на пример, тим на воздухопловните сили и Националната гарда на САД наречен „Сивиот волк“ обезбедува техничка и тактичка поддршка на украинските воздухопловни сили – вели Кристен Е. Вормут.

Американските командоси затоа не се на линијата на фронтот со украинските единици, туку се советуваат од штабовите во другите делови на земјата или преку шифрирана комуникација, тврдат американски и други западни претставници, кои зборувале за „Њујорк Тајмс“, се разбира под услов да останат анонимни.

Но, новинарите на „Њујорк Тајмс“ забележуваат дека знаците на нивната обука за логистичка и разузнавачка поддршка се многу опипливи на бојното поле.

Неколку украински команданти од пониско ниво неодамна изразија благодарност до САД за разузнавачките податоци собрани преку сателитски снимки, кои можат да ги видат на таблетите што ги добиле од сојузниците. Таблетите лансираат апликација за мапирање на бојното поле, која потоа Украинците ја користат за цел и напад на руските војници.

Понатаму, на улицата во Бахмут, град во регионот Донбас во источна Украина, собирот на украинските сили за специјални операции беше означен со американско знаме и беше опремен со нови преносливи ракети земја-воздух, како и со белгиски и американски пушки.

Нераскажаната приказна за војната е ретко видено меѓународно партнерство на специјалните воени единици кои заедно и помагаат на украинската армија – им рече на сенаторите во април генерал-полковник Џонатан П. Брага, командант на американската команда за специјални операции.

Американскиот пратеник Џејсон Кроу, демократ од Колорадо во вооружените сили и комитетите за разузнавање, исто така во интервју рече дека односите што украинските командоси ги развија со американските и другите колеги во изминатите неколку години се покажаа како непроценливи во борбата против Русија.

Иако Америка официјално негира дека има свои луѓе на терен, Русите многу добро знаат за присуството на американските разузнавачи, пренесува „Јутарњи лист“.

Службениците на ЦИА кои дејствуваат во Украина се фокусираа на обезбедување и насочување на разузнавачките служби на американската влада до Украинците.

Според извори на „Њујорк Тајмс“, најголемиот дел од нивната работа се одвива во Киев.

Експертизата на агенцијата се манифестира првенствено во обуката за антитерористички операции, што не им е најпотребно на Украинците во моментот, велат разузнавачите.

Она што во моментов им е потребно на Украинците е класична воена обука за употреба на ракетна артилерија и друго софистицирано оружје. Зборуваме за модерни борби, тенк против тенк. Не можам да замислам ЦИА да ги тренира украинските момци како да го користат ракетниот фрлач ХИМАРС, на пример – изјави Даглас Х. Вајс, поранешен заменик-директор на Одбранбената разузнавачка агенција и пензиониран висок офицер на ЦИА.

Администрацијата на Бајден досега испрати четири мобилни ракетни системи во Украина и во четвртокот објави дека уште четири се на пат. Тоа е најнапредното оружје што САД досега и го испорачале на Украина, а чии ракети имаат дострел поголем од 60 километри, што е повеќе од нејзиното оружје кое Украина го имала досега.

Претставници на Пентагон велат дека првата група од 60 украински војници е обучена за користење на споменатите системи, додека втората група моментално е на обука во Германија.

Генералот Марк Мили, американскиот командант на Здружениот Генералштаб, изјави дека Украинците кои отсекогаш користеле системи од советската ера постепено ја учат механиката на американското оружје со висока технологија.

Не е добро да се брза, па без потребната обука тој веднаш користи американско оружје на бојното поле – изјави генералот Мили на новинарите кои неодамна отпатуваа со него во САД по средбите со европските воени команданти во Франција.

Иако некои воени функционери, кои соработуваа со украинската армија, изразија фрустрација од Украинците за „Њујорк Тајмс“. На пример, тие не се задоволни од постапките на Украинците кои беа вклучени во евакуацијата на војниците ранети на фронтот.

САД мора да ја интензивираат обуката за прва помош на прва линија и повеќе да ги советуваат Украинците како да воспостават мрежа на мобилни болници за стабилизација и транспорт на ранетите. Губат по 100 војници дневно. За нас е речиси како врв на Виетнамската војна, што е страшно. Затоа губат многу искусни луѓе – изјави поранешниот функционер на администрацијата на Трамп.

Затоа, Зелените беретки во Германија неодамна почнаа со медицинска обука за украинските војници, кои се однесени од земјата на обука, откри официјален претставник на американската војска.

Од 2015 година до почетокот на оваа година, американските специјални сили и инструкторите на Националната гарда обучија повеќе од 27.000 украински војници во Центарот за борбена обука Јаворив во западна Украина во близина на градот Лавов, соопштија официјални лица на Пентагон. Воените советници од десетина сојузнички земји, исто така, обучија илјадници украински воен персонал во Украина во изминатите неколку години.

Од 2014 година, кога Русија првпат освои делови од земјата, Украина ги прошири своите мали специјални сили од една единица на три бригади и полк за обука – изјави пред Сенатот во април генерал Ричард Д. Кларк, шеф на командата за специјални операции на Пентагон.

Во моментов најголемиот проблем во обуката на украинската армија е што пребрзо ги губат најдобро обучените сили, тврдат за „Њујорк тајмс“ поранешни американски функционери кои соработувале со Украинците.

Горенаведениот поранешен функционер на администрацијата на Трамп вели дека Командата за специјални операции пред војната имала мали собири на американски оператори кои работеле на терен со украински претставници.

Овие американски тимови понекогаш се нарекуваа „Џедбург“, што е упатување на диверзантската единица на сојузничките сили од Втората светска војна – вели тој.

Современите тимови за специјални операции главно се фокусираа на тактичка обука на малите единици, но работеа и на обука за давање медицинска помош на бојното поле, техники за комуникација, извидување и други вештини потребни на украинските сили.

Тие напори беа направени пред руската инвазија, но тие ќе беа покорисни доколку продолжија за време на војната – вели претставникот.

Според други анонимни функционери, да има американски воени тренери на теренот сега не вреди да се ризикува, особено ако, како што велат, „тоа би предизвикало ескалација на конфликтот од страна на рускиот претседател Владимир Путин“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.