Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани денеска изјави дека експлозијата во болницата во градот Газа минатата недела не била предизвикана од ракета истрелана од Израел, а го доведе во прашање и бројот на загинати што го пријавија палестинските власти.

Мораме да го избегнеме негативното влијание на пропагандата, бидејќи таа ракета за која се вели дека предизвикала 500 смртни случаи, во реалноста имало околу 50 луѓе, не е лансирана од Израел, изјави Тајани за телевизијата Скај ТГ24.

Министерството за здравство на Газа соопшти дека бројот на загинати во болницата е 471.

Тајани не соопшти на кои докази ги базира своите тврдења.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.