Ознака: болница
Црна хроника 31.07.21 | 16:15

Нападната вработена на Ургентно во болницата во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово вчера била физички нападната од едно лице. На 30.07.2021 во 16.05 часот во СВР Куманово, А.Д.(26) од Куманово пријавила дека во 14.55 часот,...

Здравје 28.07.21 | 15:00

Битолчани не треба веќе да патуваат во Скопје за испитување на бубрезите, тироидната жлезда, венска циркулација и малигните заболувања

Денес во Клиничката болница во Битола беше промовирана новата Спект гама камера наменета за испитување на функцијата на бубрезите, тироидната жлезда, венска циркулација...

Свет 14.07.21 | 22:58

Претседателот на Бразил е во болница, десет дена не може да престане да ика

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро (66) денеска заврши во болница поради икање, соопшти владата. Тој се жали на икање од минатата недела, од кое не може да се ослободи. -Тој...

Свет 14.07.21 | 14:13

Папата Франциск излезе од болница по операцијата

Папата Франциск излезе од болницата Гемели во Рим, каде што пред десет дена му беше извршена операција на дебелото црево. Фотографите пред болницата виделе два автомобила...

Здравје 08.07.21 | 13:27

Во болницата во Гевгелија згрижени над педесет доенчиња и деца, некои се на кислородна поддршка

Респираторен синцијален вирус, што порано се јавуваше во зима е причина за моментно згрижување на повеќе од педесет доенчиња и дечиња на претшколска возраст во Општата...

Здравје 08.07.21 | 10:56

Бремена жена заразена со делта сојот е во болница

Бремена жена, која се вратила од Шведска, заедно со нејзиниот свекор се заразени со делта стојот на коонавирусот и се хоспитализирани една од приватните клиники во земјава,...

Свет 04.07.21 | 22:03

Папата Франциск хоспитализиран

Папата Франциск е примен во во римската болница каде треба да му се изврши операција на дебелото црево, објави денеска Ватикан. Портпаролот на Светата столица, Матео...

Свет 29.06.21 | 21:21

Во Русија станува критична состојбата со Ковид-19: 150.000 луѓе се во болница

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко изјави дека 151.000 луѓе во земјата во моментов се во болница со Ковид-19, додека земјата е зафатена од трет бран од многу заразната...

Калеидоскоп 20.06.21 | 16:08

14-годишен ученик славел крај на учебнатата година и завршил во болница бидејќи испил литар водка

Ученик од Загреб завршил во болница откако за време на прославата на последниот ден на учебната година испил литар водка. Момчето (14) било пренесено во болница во многу...

Калеидоскоп 17.06.21 | 09:28

Славко Штимац е во болница поради ковид-19

Српскиот актер Славко Штимац е хоспитализиран во Воено медицинскиот центар „Карабурма“ поради ковид-19, пренесуваат белградските медиуми. Тој пред 10 дена бил примен...

Филм 16.06.21 | 22:44

Славко Штимац хоспитализиран поради компликации од Ковид-19

Српскиот актер Славко Штимац хоспитализиран е во Воено медицинскиот центар „Карабурма“ поради ковид-19, пренесуваат белградските медиуми. Тој пред 10 дена бил примен...

Македонија 07.06.21 | 11:28

Двајца пациенти со Ковид-19 хоспитализирани во Скопје за 24 часа

Во изминатите 24 часа во Скопје се хоспитализирани двајца пациенти заболени од Ковид-19, а еден пациент како оздравен е пуштен дома. Вкупно 51 лице се лекува на инфективните...

Здравје 03.06.21 | 10:46

Ниту еден пациент не е хоспитализиран во Скопје за 24 часа, во Македонија се лекуваат вкупно 141 ковид-пациент

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје нема хоспитализирани нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 58 лица сомнителни и потврдени за Ковид...

Здравје 02.06.21 | 13:54

164 пациенти се лекуваат од ковид-19 во болниците, за едноденоноќие хоспитализирани се четворица

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 4 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 65 лица сомнителни и потврдени за Ковид...

Здравје 18.05.21 | 12:51

Помалку од 500 пациенти се лекуваат од ковид-19 во болниците во Македонија

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 467 и има...

Здравје 15.05.21 | 15:36

Од ковид-19 шестмина починале дома, а седум во болница, регистрирани се 112 новозаразени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови...

Здравје 14.05.21 | 11:08

Помалку од 600 пациенти се лекуваат од ковид-19 во болниците, за 24 часа се хоспитализирани 12 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и во болниците низ земјава е 586 и има околу...

Здравје 11.05.21 | 11:39

Постои мал ризик од сериозни компликации по прележан ковид-19 кај пациенти кои не биле во болница, покажа едно истражување

Студија спроведена во Данска покажала дека постои мал ризик од сериозни компликации по инфекцијата кај пациенти кои не морале да бидат примени во болница, пренесува...

Македонија 02.05.21 | 11:43

Над 1.000 граѓани Велигден го минуваат во болничка постела

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1102 и има околу...

Скопје 26.04.21 | 13:35

28 ковид-пациенти се примени во болница во Скопје за 24 часа

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 28 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 598 лица сомнителни и потврдени за Ковид...