Осум лица загинаа во пожар што избувна во болница во иранскиот град Рашт.

Според првичните податоци во пожарот настрадаа пациенти од одделението за интензивна нега.

Според локални медиуми, спасени се околу 140 пациенти. Се претпоставува дека бројот на жртвите би можело да биде поголем.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.