Ризикот од сојот „омикрон“ на коронавирусот останува висок. Ова доцна синоќа го соопшти Светската здравствена организација, откако се регистрираше нов рекордн раст на новозаразените со Ковид-19, пренесе АФП.

Пријавени се над 21 милион нови случаи, што е најголем број неделни случаи од почетокот на пандемијата, соопшти СЗО во својот неделен епидемиолошки преглед.

Во текот на неделата беа пријавени речиси 50.000 смртни случаи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.