Ознака: Омикрон
Балкан 04.09.23 | 20:03

Во Црна Гора регистрирани првите случаи на подсоеви на Омикрон на коронавирусот

Во Црна Гора се регистрирани првите случаи на зараза со подсоеви на Омикрон на корона вирусот ЕГ. 5. 1 (така наречен Ерис) и ФЛ1. 5.1 (така наречен Форникс), соопшти денеска...

Здравје 10.01.23 | 22:46

Во Романија регистрирани два случаи на „кракен“, новиот најпренослив подвид на омикрон

Светската здравствена организација соопшти дека нема „непосредна закана“ за европскиот регион од појава на СОВИД-19 во Кина, но потребни се повеќе информации. Австралија...

Балкан 26.10.22 | 10:09

Во Грција потврдени 15 случаи на новите подваријанти на омикронот кои ќе бидат доминантни во Европа

Во Грција се потврдени вкупно 15 случаи на подваријантите BQ.1 и BQ.1.1 на сојот омикрон, за кои Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) очекува до средината...

Балкан 12.09.22 | 19:46

Во Грција ќе се ставаат нови вакцини кои штитат од омикрон

Имунизацијата со ажурираните вакцини против Ковид-19 кои заштитуваат од варијантата Омикрон, во Грција ќе започне в среда, а вакцините ќе се користат само како прва или...

Балкан 12.09.22 | 10:12

Во Хрватска почнува вакцинација со нови, адаптирани вакцини против омикрон

Во Хрватска денеска треба да започне вакцинацијата со нови, адаптирани вакцини против корона вирусот, кои покрај оригиналниот сој од Вухан, ја покриваат и варијантата...

Вести 07.09.22 | 21:12

Грција доби вакцини против Ковид-19 кои штитат и од омикрон

Ажурираните вакцини против Ковид-19 кои заштитуваат и од варијантата Омикрон, веќе пристигнале во Грција, а в понеделник ќе бидат објавени детали околу почетокот на...

Здравје 25.08.22 | 21:24

Во Албанија потврденa нова ковид варијанта: Ова се симптомите

Албанскиот  Институт за јавно здравје официјално потврди дека во земјата циркулира подваријантата на Омикрон БА4. – Го потврдивме присуството и на варијантата БА4,...

Здравје 13.08.22 | 20:53

Невролозите укажуваат на „облак“ во меморијата и автоимуни болести како последица на Омикрон

Најчестите компликации се автоимуните болести – од воспаление на мозокот до мултиплекс склероза. Како пост-ковид симптоми се јавуваат и вртоглавици, главоболки...

Свет 13.07.22 | 12:09

Нова подваријанта на Омикрон од Индија веќе предизвикува хаос во Европа

Виролозите изразија загриженост за појавата на уште еден вид на варијантата Омикрон, кој брзо се шири во Индија и веќе пристигна во Велика Британија. Предупредувањето...

Балкан 09.07.22 | 16:07

Новите подтипови омикрон БА.4 и БА.5 сѐ поприсутни во Србија и во Албанија

Новите подтипови на омикрон БА.4 и БА.5 веќе се шират во соседството, а се зголемува и бројот на новозаразени со ковид-19. Слично како во Македонија, здравствените власти...

Здравје 05.07.22 | 13:18

Ова е најлошиот Омикрон досега, тврди пулмолог од Србија

Пулмологот од Србија кој работи во Словенија, Срѓан Лукиќ, на својот Твитер профил објави предупредување, а се однесува на коронавирусот за кој вели дека е „најлошиот...

Свет 28.06.22 | 10:24

Нови подсоеви на омикрон се шират низ Европа и предизвикуваат нов бран на корона вирусот

Европа минува низ седмиот бран на Ковид-19, во голема мера објаснет со новите соеви на вируси кои имаат силен капацитет да ја избегнат заштитата создадена од вакцинацијата...

Здравје 17.06.22 | 18:43

СЗО ја поддржа употребата на вакцина адаптирана на сојот Омикрон

Советничката група на Светска здравствена организација (СЗО) денеска ја поддржа употребата на вакцина адаптирана на сојот Омикрон како дополнителна доза. Специјална...

Здравје 16.06.22 | 14:46

Може ли да се заразиме двапати со омикрон варијантата?

Ако некогаш сме биле изложени на сојот омикрон на коронавирус, најважното прашање што секогаш се поставува е: дали постои страв од повторно заразување со истиот вид? Омикронската...

Здравје 18.04.22 | 13:45

Предупредување на германски епидемиолог: Наесен нè очекуваат „убиствени“ варијанти на коронавирус

Германскиот министер за здравство и епидемиолог Карл Лаутербах е сигурен дека во септември не чека нова, опасна варијанта на коронавирусот. Германскиот министер за...

Здравје 13.04.22 | 10:22

СЗО работи на анализа на двете нови подваријанти на омикрон

Светската здравствена организација (СЗО – WHO) објави дека следи неколку десетици случаи на зарази со двете нови подваријанти на восокопреносливиот омикрон сој на коронавирусот...

Здравје 06.04.22 | 18:08

ФДА: Сегашните вакцини не штитат најдобро од омикрон

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) денеска соопшти дека моментално достапните вакцини против Ковид-19 не штитат најдобро од сојот омикрон на коронавирусот. Во...

Балкан 04.04.22 | 18:58

Во Албанија потврдена позаразната подваријанта на Омикрон – БА2

Во Албанија и официјално е потврдено присуството на подваријантата на Омикрон – БА2, откако во Институтот за јавно здравје пристигнал официјален допис од референтната...

Здравје 02.04.22 | 19:48

Омикрон ни подготви „изненадување“ – болка и зуење во уво, убење на слух нови симптоми за корона

Според последните податоци, бројот на пациенти во Велика Британија е значително зголемен, а се повеќе луѓе се жалат на истиот симптом. Имено, Британците кои ја користат...

Здравје 02.04.22 | 16:19

Се појави уште еден необичен симптом на сојот омикрон

Според последните податоци, бројот на пациенти во Велика Британија е значително зголемен, а се повеќе луѓе се жалат на истото. Имено, Британците кои ја користат апликацијата...