Секој шести ученик бил жртва на кибер малтретирање, се вели во извештајот на Светската здравствена организација (СЗО) за здравствените однесувања на децата на училишна возраст, објавен во Копенхаген.

Насилството преку Интернет значително се зголеми откако извештајот беше објавен во 2018 година. Овој извештај опфаќа податоци од 2018 до 2022 година.

Околу 15 отсто од учениците веќе се соочиле со кибер-малтретирање. Од пријавените 12 отсто во извештајот за 2018 година, процентот на жртви кај момчињата се искачи на 15 отсто, а кај девојчињата од 13 на 16 отсто. Еден од осум ученици на возраст од 11 до 15 години вели дека малтретирал некого преку Интернет.

Извештајот се фокусира на моделите на малтретирање и насилство меѓу децата и младите. Во него се анализирани податоци од над 279.000 млади луѓе. За целите на истражувањето, децата на возраст од 11 до 15 години се испитуваат на секои четири години. Последното истражување во 2021 и 2022 година беше спроведено во 44 земји и региони во Европа, Централна Азија и Канада.

Според извештајот, бројот на случаи на малтретирање во училиштата остана релативно стабилен. Околу 11 отсто од учениците рекле дека биле малтретирани на училиште, а 6 отсто дека малтретирале некого на училиште. Ова однесување е почесто кај момчињата (8 отсто) отколку кај девојчињата (6 отсто).

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.