„Рацете на Украина се врзани“ поради ограничувањата за користење на оружјето што го добива од нејзините западни сојузници за напад на руска територија, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Неколку земји ја ограничија употребата на оружје доставено до Украина само на нејзина територија, вклучително и Крим и Донбас, но им забранија да напаѓаат руска територија.

Затоа на Украинците им се врзани рацете и тоа многу ја отежнува одбраната, изјави Столтенберг на почетокот на состанокот на НАТО во Софија.

Мислам дека е време да се преиспитаат некои од тие ограничувања, рече Столтенберг бидејќи, како што истакна, Киев „има право да се брани“ и „има право да напаѓа легитимни воени цели надвор од Украина“.

САД, главниот снабдувач на воена помош за Украина, и Германија и некои други европски земји, не се за тоа да се дава оружје без никакви ограничувања. Меѓутоа, американскиот државен секретар Ентони Блинкен неодамна во Киев изјави дека Украина треба самата да одлучи како ќе го користи оружјето.

Не охрабрувавме напади надвор од Украина, но на крајот на денот останува на Украина да донесе одлуки за тоа како да се води оваа војна, рече Блинкен.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.