Приемот на Украина во НАТО не може да биде на дневен ред на Самитот во јули во Вилнус, изјави шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто изјави дека приемот на Украина во НАТО не може да биде на дневен ред на Самитот во јули во Вилнус.

Мораме да бидеме крајно јасни за тоа прашање: прием во НАТО на држава што е во војна, не може да биде вклучен во агендата, напиша Сијарто на Фејсбук.

Тој додаде дека не треба да се разговара и за можниот распоред за прием на Украина во НАТО.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.