Ознака: Петер Сијарто
Економија 30.11.23 | 11:09

Бектеши-Сијарто: Заедничка координација на Македонија и Унгарија за идни чекори за поставената такса на руски гас од Бугарија

Министерот за економија Крешик Бектеши денеска оствари работен состанок со министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Петер Сијарто. Тема на...

Свет 29.11.23 | 15:12

Сијарто: Унгарија никогаш нема да и испорача оружје на Украина

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска изјави дека Унгарија никогаш нема да и испорача оружје на Украина, нагласувајќи дека колку повеќе оружје...

Македонија 16.11.23 | 15:51

Сијарто: Страшно е што Бугарија го блокира влезот на Македонија во ЕУ

Тоа што Бугарија и го прави на Македонија е контрадикторно на интересите на Европската Унија и го поткопува кредибилитетот на Унијата – ова е пораката која шефот на...

Македонија 16.11.23 | 14:38

Сијарто: Преговорите со Македонија треба да почнат веднаш

Местото на Западен Балкан е во Европската Унија. Ова значи дека проширувањето на Унијата треба да се забрза и вистинските преговори соМакедонија да започнат веднаш,...

Македонија 16.11.23 | 08:00

Сијарто во Македонија

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто денеска ќе престојува во работна посета на Македонија, на покана на министерот за надворешни...

Вести 11.07.23 | 10:36

Сијарто: Владата го поддржува приемот на Шведска во НАТО

Унгарските власти, кои се уште не го ратификувале приемот на Шведска во НАТО, денеска соопштија дека тој процес е само техничка работа. Нашиот став е јасен. Владата го...

Свет 11.07.23 | 10:25

Сијарто: Ратификацијата од Унгарија на приемот на Шведска во НАТО е само техничка работа

Унгарските власти, кои се уште не го ратификувале приемот на Шведска во НАТО, денеска соопштија дека тој процес е само техничка работа. Нашиот став е јасен. Владата го...

Свет 20.06.23 | 11:45

Сијарто: Задача на меѓународната заедница треба да биде спасување животи

Примарната задача на меѓународната заедница требаше да биде спасување животи, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, нагласувајќи дека Будимпешта...

Свет 01.06.23 | 16:16

Сијарто: На Самитот на НАТО е може да се разговара за прием на Украина

Приемот на Украина во НАТО не може да биде на дневен ред на Самитот во јули во Вилнус, изјави шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто изјави дека приемот на Украина...

Свет 18.05.23 | 07:57

Сијарто: Украина нема да добие помош сè додека не ја отстрани ОТП банка од црната листа

Унгарија ќе продолжи да ја блокира исплатата на новата транша од воената помош на ЕУ за Украина сè додека Киев не ја отстрани унгарската ОТП банка од листата на меѓународни...

Вести 30.04.23 | 20:11

Сијарто: За среќа, Зеленски не е тој кој може да суди дали Унгарија се однесува соодветно за членка на НАТО

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто остро реагираше во неделата и рече дека украинскиот претседател Володомир Зеленски „за среќа“ не е тој кој...

Свет 22.03.23 | 22:58

Сијарто: Додека оваа Влада е во Унгарија, нема да бидат воведени санкции за Додик

Министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијарто, во Требиње изјави дека претседателот на Република Српска, Милорад Додик, нема да биде на ниту една листа на...

Свет 20.03.23 | 18:50

Сијарто: Унгарија не сака да испраќа муниција во Украина

Унгарија не сака да испраќа муниција во Украина, иако тоа нема да ги спречи другите земји од Европската Унија да го сторат тоа, изјави денеска унгарскиот министер за...

Свет 06.03.23 | 09:01

Сијарто: Јасно е кој кого нападна, ама постојат две страни во војната

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто изјави за ТВ Н1 Хрватска дека Киев регрутира некои од 150.000 Унгарци од етничката заедница во Украина и ги испраќа...

Свет 06.03.23 | 08:26

Сијарто: Орбан ќе ја посети Украина кога ќе се создадат услови

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто изјави за ТВ Н1 Хрватска дека Киев регрутира некои од 150.000 Унгарци од етничката заедница во Украина и ги испраќа...

Свет 14.01.23 | 13:52

Сијарто ја обвини Европската комисија за „антиунгаризам” и двојни стандарди

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто ја обвини Европската комисија за „антиунгаризам” и двојни стандарди, поради нејзината намера да го блокира...

Балкан 10.01.23 | 15:12

Сијарто: Унгарија ќе гласа против членство на Косово во европските тела

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто денеска изјави дека Унгарија нема да го поддржи членството на Косово во телата на Европска Унија додека не се постигне...

Свет 10.01.23 | 13:39

Сијарто: Безбедносните предизвици на ЕУ ги засегаат и Србија и Унгарија

Министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијарто изјави дека двата сериозни безбедносни предизвици со кои се соочува ЕУ истовремено ги засегаат Србија и Унгарија. По...

Свет 09.12.22 | 12:53

Сијарто: Бугарија и Романија заслужија да влезат во Шенген

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто изјави дека на Романија и Бугарија треба да им се дозволи да се приклучат на Шенгенската зона, бидејќи напорно...

Свет 30.11.22 | 13:07

Сијарто: Нема влез на Украина во НАТО додека не се реши прашањето на унгарското малцинство

Унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петер Сијарто го повтори ставот на неговата држава дека не сака формирање комисија за влез на Украина во НАТО поради...