Ознака: Петер Сијарто
Свет 28.09.21 | 14:43

Унгарија го искара украинскиот амбасадор поради постапките на Украина околу договорот на Будимпешта со „Газпром“

Амбасадорот на Украина е повикан на разговор во Министерството за надворешни работи на Унгарија во врска со постапките на Киев во однос на договорот што Будимпешта...

Свет 23.09.21 | 12:48

Унгарскиот министер Сијарто го бранеше законот против педофилија во интервју со Ричард Квест на Си-Ен-Ен

Новинарот на Си-Ен-Ен Ричард Квест го нападна унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто поради неодамна изгласаниот закон во Унгарија со кој се забранува...

Свет 24.08.21 | 22:43

Унгарија ќе потпише нов 15-годишен договор со „Гаспром“ за набавка на природен гас

Унгарскиот министер за надворешни работи и надворешно-економски односи, Петер Сијарто, на средба со шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, изјави дека новиот...

Свет 21.07.21 | 12:28

Владата на Орбан ќе им помага на унгарските компании во освојување на странските пазари

Унгарската Влада најави програма вредна 10 милијарди форинти (27.8 милиони евра) за поддршка на извозно ориентираните унгарски компании. Министерот за надворешни работи...

Македонија 23.06.21 | 17:00

Сијарто: Бараме од Софија да дозволи почеток на преговори и паралелно решавање на прашањето со Скопје

Го почитуваме ставот на Софија дека прашањата кои тие сега ги наметнуваат се важни за нив. Нашето барање е да дадат доволно време да се најде решение за прашањето со...

Македонија 22.06.21 | 21:52

Николоски се сретна со унгарскиот министер Петер Сијарто

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денеска во Луксембург каде што се одржа Советот за општи работи на ЕУ, оствари средби со министерот за надворешни...

Македонија 13.05.21 | 08:18

Д-р Пановски: Како ќе ја искористиме донацијата „Астра зенека“, а да не ги навредиме Унгарците?

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто вчера ја предаде донацијата од 6.000 дози од вакцината на „Астра-Зенека“ вакцина наменети за имунизација...

Македонија 12.05.21 | 15:40

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција, донација од унгарската Влада

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје” ја пречекаа...

Македонија 12.05.21 | 08:20

Унгарија ќе донира вакцини за полицајците

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто денеска ќе престојува во еднодневна посета на државава, при што ќе предаде донација во вакцини...

Свет 08.03.21 | 10:58

Сијарто: Најголеми глобални проблеми се илегалната миграција и дрогата

Илегалните миграции и зголемената употреба на дрога се два сериозни глобални предизвика кои се поврзани со организираниот криминал, а мерките на Европската унија не...

Свет 30.11.20 | 15:43

Сијарто: Миграциите мора да останат под национална надлежност

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто денеска го повтори ставот на Унгарија дека прашањето за миграциите мора да остане во национална надлежност. Тој...

Свет 20.10.20 | 17:13

„Хуавеј“ ќе гради истражувачки центар во Будимпешта, ќе се вработат сто унгарски инженери

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, најави дека кинеската телекомуникациска компанија „Хуавеј“ во Будимпешта ќе изгради истражувачки и развоен...

Свет 23.09.20 | 13:00

Сијарто: Приоритет на ЕУ треба да биде запирање на миграцијата и обезбедување работни места за европските граѓани

Шефот на дипломатијата на Унгарија, Петер Сијарто, порача дека приоритет на Европската унија треба да биде обезбедување работни места за европските граѓани кои останале...

Македонија 30.07.20 | 14:13

Сијарто: Унгарија продолжува да го поддржува Балканот на патот кон ЕУ

Унгарија ќе продолжи да ги вложува сите напори со цел унапредување на доближувањето на земјите од Западен Балкан до Европската унија, што е во економски, стратешки и...

Македонија 13.07.20 | 14:15

Во пресрет на изборите, Сијарто со порака до Македонците!

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијатро преку статус на Фејсбук и посакува среќа на Македонија во пресрет на изборите кои ќе се одржат...

Македонија 06.04.20 | 15:30

МНР манипулира, Сијарто самиот напомена дека доаѓа по барање на Мицкоски

Министерството на надворешни работи со најавата за посетата на шефот на унгарската дипломатија направи груба манипулација наведувајќи дека тој доаѓа на сопствено...

Македонија 06.04.20 | 13:49

Димитров: Унгарската помош е демонстрација на европската солидарност

Единствено преку солидарност, координирани напори, соработка и размена на добри практики и знаење, ќе излеземе од овој тунел – изјави министерот за надворешни работи,...

Македонија 06.04.20 | 13:23

Чулев – Сијарто: Поддршката од Унгарија е потврда на пријателството и добрите односи меѓу двете земји

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска оствари работна средба со министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, кој со висока делегација на...

Македонија 06.04.20 | 12:29

Чулев му посака добредојде на Сијарто, следува и билатерална средба

Добредојде за Министерот за надворешни работи на Унгарија, порача македонскиот министер за внатрешни работи, кој беше дел од делегацијата што го пречека Петер Сијарто...

Македонија 06.04.20 | 12:16

Сијарто: Тука сум на повик на Мицкоски, побара помош

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ќе оствари билатерална средба со Петер Сијарто, министер за надворешни работи на Унгарија, кој е во работна посета на Скопје. По завршување...