Штедачите шитум Европа повлекуваат се повеќе од своите пари од банките, барајќи подобра зделка бидејќи заемодавачите се спротивставуваат да плаќаат за да ги задржат депозитите. Трендот се појави кога некои од најголемите заемодавци во регионот сигнализираа профитабилен почеток на годината со резултати кои исто така понудија увид во феноменот наречен „банка одење“ – бавен, но значителен одлив на готовина од клиенти.

Банките не губат време во зголемувањето на каматните стапки на заемите кога каматните стапки брзо се зголемија од речиси 15-годишното движење околу нулата, но повеќето се задржаа на зголемување на каматните стапки на депозитите за милиони клиенти. Тоа го зголеми профитот на многу големи банки над очекувањата на многу аналитичари, но ги остави штедачите незадоволни, поставувајќи нови прашања за долгорочната стабилност на секторот, анализира „Кликс.ба“.

Традиционалните банки мора да одлучат дали да го максимизираат приносот со тоа што ќе ги задржат стапките на депозитите што е можно пониски или да им дадат приоритет на нивната ликвидност и стабилност со зголемување на стапките и задржување на средствата од клиентите, вели Никола Маринели, доцент по финансии на Универзитетот „Реџент“ во Лондон.

Фондовите на пазарот на пари се покажаа популарни кај штедачите кои бараат повисоки приноси на нивните пари додека високите нивоа на инфлација опстојуваат.

Во Германија, податоците на Бундесбанк покажаа дека депозитите на домаќинствата паднале за речиси 8 отсто во однос на претходната година, при што Дојче банк, најголемата банка во земјата, делумно го припишува сопствениот пад од 4,7 отсто во првиот квартал на стравувањата од ширење на банкарската криза во САД и Швајцарија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.