Ознака: банки
Економија 08.04.21 | 13:25

Шпекулациите се со зла намера да наштетат на банкарскиот сектор, Заев тврди дека банките се стабилни и ликвидни

Банкарскиот сектор е стабилен и финансиски ликвиден. Сите банки и Стопанската банка – Скопје како и другите банки се стабилни, истакна премиерот Зоран Заев денеска...

Економија 30.03.21 | 12:01

Завршиja антикризните мерки: Од утре ќе мора да се враќаат ратите за кредитите во банките

Утре истекува рокот за одложено плаќање на ратите на кредитите на физичките лица кои ги дадоа банките на одредени категории граѓаните погодени од ковид-кризата. Ново...

Економија 26.02.21 | 15:32

Народна банка привремено ја забрани исплатата на дивиденда на банките

Советот на Народната банка одлучи денеска привремено да ја ограничи распределбата и исплатата на дивиденда на акционерите на банките. Оваа одлука се однесува и на штедилниците,...

Економија 02.01.21 | 12:03

Граѓаните и компаниите на банките им должат 5,5 милиони евра

Граѓаните и компаниите на банките должат 353.345 милиони денари (околу 5,5 милиони евра). Кредитите на ниво на банкарски сектор заклучно со ноември 2020 година забележале раст...

Економија 02.01.21 | 11:41

Стевкова-Штериева: Банките покажаа исклучителна одговорност, ја одржаа ликвидноста

Банкарскиот сектор во земјава оваа година покажа исклучителна одговорност во работењето и посветеност на грижата за клиентите со цел сите да успееме да ги надминеме...

Економија 28.12.20 | 11:23

Кој зема, зема: Банките бараат нов законски рок за исплата на помоштта од 6.000 денари

Еднократната финансиска помош од 6.000 денари, како дел од четвртиот пакет антикризни мерки, е исплатена на над 90 отсто од корисниците. За останатите да може да се исплати...

Свет 22.10.20 | 12:10

Доаѓа нова „зомби криза“: Прво ќе ги погоди банките, а она што се очекува може само да го забрза банкротот

Германскиот економист Рајнт Гроп, претседател на Институтот за економија Хејл предупредува дека Германија влегува во финансиска криза поради пандемијата поради илјадници...

Економија 28.09.20 | 10:08

Осум банки пројавиле интерес за соработка со Пошта

До крајот на месецот банките кои изразија интерес да го вршат платниот промет во единиците на Пошта треба да одговорат на писмото што го испрати Пошта до нив за условите...

Свет 21.09.20 | 09:33

Светски Банки префрлиле две милијарди долари сомнителни пари

Некои од најголемите банки во светот им дозволиле на криминалци да префрлаат валкани пари во износ од околу две милијарди долари, покажуваат документи што протекоа...

Економија 27.08.20 | 18:06

Во пандемија сите во загуба, само банките со голема заработка

Стопанска банка Скопје книжи раст на нето добивки од камати, раст на кредитирање. Банката има најголема добивка во својата конкуренција иако профитот во споредба со...

Економија 24.08.20 | 14:10

Од среда почнува предвремената исплата на августовската пензија

Македонската банкарска асоцијација ја известува јавноста дека банките и овој месец предвремено ќе ја извршат исплатата на августовските пензии. Сите пензионери коишто...

Економија 18.08.20 | 12:51

Некој чека со часови, некој се турка прв да влезе – гужви и турканици и пред тетовските банки

Редици луѓе без растојание има пред сите банки во Тетово, претежно пензионери и други лица кои сакаат да отворат нови трансакциски сметки откако пропадна Еуростандард...

Свет 27.07.20 | 11:10

Поради пандемијата европските банки ќе загубат до 800 милијарди евра

Европските банки во следните три години ќе забележат загуба до 800 милијарди евра на кредити и намалување на приходите за 30 милијарди евра пооради кризата предизвикана...

Економија 17.07.20 | 14:10

Народната Банка и ОПМ заеднички ќе ги штитат граѓаните кои користат услуги од банките и штедилниците

Народната банка и Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ) заеднички ќе се залагаат за натамошно унапредување на заштитата на потрошувачите – корисници...

Твитови 10.07.20 | 23:25

Нова измама: Си кажуваат колку пари имаат на картица за да банката им ги дуплира

Нова измама се појави на социјалните мрежи. На лажна страница на една од банките од луѓето се бара да напишат колку пари имаат на картичката за банката да им ги дуллира...

Економија 03.07.20 | 17:52

Банките подготвени за исплата на социјалната и детска заштита

Банките се подготвени да ја извршат исплатата на паричната помош од социјална и детска заштита, која почнува од денеска за оние кои поседуваат дебитни картички, а од...

Економија 17.06.20 | 11:48

МБА: Дел од банките ќе праќаат СМС со датум и час на подигнување за платежните картички

Македонската банкарска асоцијација (МБА) апелира корисниците на домашна платежна картичка да ги следат информациите што банките ги доставуваат до нив во врска со начинот...

Економија 16.06.20 | 11:45

Банките продаваат 165 деловни простории, 91 стан, 134 парцели..

Податоци за 165 деловни простории, 91 стан, 74 помошни простории, 27 гаражи, 134 парцели (градежно неизградено земјиште, дворни места, земјишта под згради, неизградено земјиште,...

Здравје 22.04.20 | 21:58

Нема да се дозволи влез во банка на лица кои не носат заштитна маска, марама или шал

На денешната седница е донесена Уредба со законска сила за примена на Законот за банките за време на вонредна состојба со која се утврдува дека за поставување ред и...

Економија 19.04.20 | 16:55

Пензионерите во 4 групи ќе си ги подигаат пензиите од банка

Априлските пензии ќе бидат исплатувани по групи. Пензионерите кои немаат картички ќе бидат поделени во четири групи, според висината на примањата. Целта е да се избегнат...