Ознака: штедачи
Економија 22.02.23 | 10:14

Оштетени штедачи: Кој ќе ја купи зградата на Еуростандард банка во центарот на Скопје?

И додека обвинителството упорно молчи за организираниот криминал во Еуростандард банка, за продажба стигна и главната зграда на банката во строгиот центар на град...

Економија 08.12.22 | 09:13

Оштетените штедачи на Еуростандард банка прашуваат: Дали е Трифун Костовски над законот?

Трифун Костовски јавно призна дека свесно сторил кривично дело. Во 2019 година подарил 3 милиони евра од депозитите на Еуростандард банка во соседната Комерцијална банка,...

Економија 26.08.22 | 09:10

Штедачи на Еуростандард банка: Што не е јасно за Трифун Костовски и неговата избрана екипа?

Се случи ѝ тоа. Трифун Костовски го објави јавно извештајот од неговата приватна истрага за пропаѓањето на Еуростандард банка изведена од еминентни експерти, според...

Економија 13.10.21 | 15:17

Штедачите од ТАТ: Од СДСМ два пати бевме ограбени и излажани, гласајте за ВМРО-ДПМНЕ за да дојде крај на голготата

Измамените штедачи од штедилницата ТАТ, во разговори со ВМРО-ДПМНЕ, постигнале договор дека ќе бидат обесштетени кога партијата ќе ја преземе извршнаѕа власт. На почетокот...

Економија 06.06.21 | 09:13

Правда за штедачи: Електро спој земал кредит од 385 илјади евра, а за две и пол години не платил ниту денар

Oд здружението на оштетени штедачи на Еуростандард банката „Правда за штедачи“ велат дека извештајот за банката од стечајниот управник Душко Тодевски, покажува дека...

Економија 11.05.21 | 10:11

Оштетените штедачи побарале од Заев разрешување на министерот за финансии Фатмир Бесими

Здружението на оштетени физички и правни лица на Еуростандард банка „Правда за штедачи” ја информира јавноста дека на 7 мај до Премиерот поднесе барање за разрешување...

Економија 05.05.21 | 10:22

Оштетени штедачи од Еуростандард банка: Уставниот суд веднаш да ја достави одлуката за оценка на уставноста до Собранието или Владата

Здружението „Правда за штедачи” денеска повторно одржа собир пред Уставниот суд побара овој суд веднаш да ја достави одлуката за оценка на уставноста на член 163 став...

Економија 31.03.21 | 10:44

Оштетените штедачи од „Еуростандард“ откриваат нова афера со ЏМС Транспорт од Арачиново

Здружението на оштетени физички и правни лица на Еуростандард банка „Правда за штедачи“ го поздравува Игор Џамбазов, кој сепак имаше доблест да објасни и потврди дека...

Економија 22.02.21 | 17:48

Штедачите во Еуростандард бараат Уставен да ги спаси

Уставниот суд во среда ќе одлучува дали и фирмите штедачи во Еуростандард банка ќе добијат обештетување. Од Здружението на оштетени штедачи ги повикаа уставните судии...

Економија 18.01.21 | 08:57

Оштетени штедачи од Еуростандард: Гувернерката Бежоска е соучесник во организираниот криминал

Здружението Оштетени штедачи, во најновата реакција во јавноста велат дека со години, Народната банка, односно гувернерката Анита Ангеловска Бежоска, ја толерирале...

Економија 09.12.20 | 08:51

Здружение на оштетени штедачи: Ќе направи ли нешто државата час поскоро да ја исправи оваа неправда?

Уште една новост на апрсурд, ароганција, безобразие и срам осамна во македонското секојдневие и сурова реалност. Коста Костовски, еден од косопствениците и претседател...

Економија 24.11.20 | 08:40

Штедачите од „Еуростандард банка“ со иницијатива до Уставниот суд за оценка на уставноста член од Законот за банки

Во потрагата и борбата за правда и правичност, оштетените депоненти на Еуростандард банка се исправени пред уште еден голем предизвик. Имено, тој се однесува на нивното...

Економија 13.11.20 | 14:43

(ВО ЖИВО) Протест на оштетените штедачи во Еуростандард банка


Економија 12.11.20 | 10:26

Оштетените штедачи на Еуростандард банка: Првите краделе, а вторите ги гледале како крадат

Состојбата на Еуростандард банка на денот на нејзиното затворање 12 август оваа година говори дека во банката има 149 фирми со ненаплатливи и тешко наплатливи кредити...

Економија 05.11.20 | 10:21

Дивидендата – грчка, корпоративното управување и супервизијата – македонска!

Координативното тело за преземање активности за остварување на правата од приоритетните акции на Стопанска банка АД Скопје до нашата редакција достави отворено писмо...

Економија 05.11.20 | 10:10

Оштетените штедачи на Еуростандард: Пропаста на банката се одвивала со „правен” грабеж во тек на повеќе години

Оштетените штедачи на Еуростандард банка соопштија дека пропаста на Еуростандард банка се одвивала со „правен” грабеж на сопственоста во депозити на граѓаните и...

Економија 02.11.20 | 20:31

Оштетени штедачи го потврдија Трифун Костовски: Трагата на парите води кон Струмица и СДСМ

Оштетените штедачи ја потврдија изјавата на Трифун Костовски кој минатиот месец кажа дека трагата на парите треба да се бара кај еден функционер на СДСМ од Струмица. Имено, прва...

Економија 18.09.20 | 08:36

Штедачите од Еуростандард банка бараат Собранието да расправа за нивните пари

Иницијативниот одбор на Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард Банка соопшти дека одржале состаноци со сите пратенички групи во Собранието со цел барање...