Скандинавците се на  врвот по условите во затворите иако немаат голема стапка на криминал. Еве како изледа затворот Сторсторм во Данска.

Секоја келија е опремена со фрижидер и телевизор но и голем прозор за затворениците да имаат дневна светлина.

Секоја чест.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.